Konferencja regionalna – Oświęcim
Informacje i program
Data: 27 października 2022 r.
Godzina: 10.00-13.20 (plus wyjazd studyjny)
Miejsce: konferencja odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu (ul. Nojego 2B) oraz online
Moderowanie konferencji: Zbigniew Bartuś
Konferencja w języku polskim.
Dla uczestników stacjonarnych do dyspozycji będzie punkt konsultacyjno-informacyjny programu CZYSTE POWIETRZE PLUS, w którym doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie udzielą wszystkich informacji o programie.
MODEROWANIE KONFERENCJI:
Zbigniew Bartuś
09.30 – 10.00
Rejestracja / powitalna kawa
10.00 – 10.15
Wystąpienie otwierające
Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
10.15 – 10.45
Rozmowa ekspercka
Zielona energia – czy jest kluczem do rozwiązania problemów energetycznych?
Uczestnicy:
- Anna Kornecka – Dyrektor Instytutu Stowarzyszenia Program Czysta Polska
Prowadzący konferencję Zbigniew Bartuś zasypie swoją rozmówczynię pytaniami dotyczącymi zielonej energii, transformacji energetycznej oraz efektywnego wykorzystania w tym procesie odnawialnych źródeł energii. Porozmawiamy także o obecnym kryzysie surowcowym, zagrożeniach dla środowiska, które przyniósł oraz sposobach na jego rozwiązanie.
Q&A – sesja pytań i odpowiedzi
10.45 – 11.00
Przerwa kawowa
11.00 – 12.30
Panel dyskusyjny
Odpady – niechciany problem czy czysty zysk – nowoczesna gospodarka komunalna
Uczestnicy:
- dr Wojciech Blecharczyk – Ekspert Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie
- Luiza Bortkiewicz – Prezes Zarządu Idealbin sp. z o.o
- Mariusz Rajca – Prezes Zarządu TOMRA Sorting sp. z o.o.
- Witold Śmiałek – Członek Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. w Krakowie
Podczas panelu dyskusyjnego wraz z zaproszonymi ekspertami zastanowimy się jak modyfikować praktyki przedsiębiorców i nawyki konsumentów, aby skutecznie zamknąć obieg surowców oraz co zrobić, aby uczynić z odpadów ceniony materiał mogący stać się źródłem zysku. Dowiemy się jak tworzyć infrastrukturę służącą gromadzeniu, sortowaniu i recyklingowi odpadów, tak by generowała dochody, a nie straty. Poznamy również innowacyjne rozwiązania, których w tej branży jest naprawdę sporo, a które mają wpływ na funkcjonowanie całych lokalnych społeczności.
Q&A – sesja pytań i odpowiedzi
12.30 – 13.00
Rozmowa ekspercka
System kaucyjny w Polsce – rewolucja czy konieczna zmiana?
Uczestnicy:
- Piotr Wołejko – ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich
Prace nad systemem kaucyjnym w Polsce trwają już od dłuższego czasu, ale na szcęście cały czas przybliżają nas do finalu. Podczas rozmowy przybliżone zostaną założenia systemu kaucyjnego oraz uwarunowania i wyzwania, które będą kluczowe dla stworzenia sprawnego i funkcjonalnego systemu.
Q&A – sesja pytań i odpowiedzi
13.00 – 13.20
Lunch
13.20
wyjazd studyjny do Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków w Oświęcimiu sp. z o.o.
Prelegenci
Anna Kornecka
Dyrektor Instytutu Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Pomysłodawczyni i współautorka „Dekalogu Polskiej Transformacji Energetycznej”. Radca prawny, ekspert, była wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii odpowiedzialna za budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, mieszkalnictwo i energetykę rozproszoną. Autorka książek i publikacji.
Przez wiele lat prowadziła własną kancelarię prawną, gdzie doradzała przedsiębiorcom i samorządom. Przygotowała ustawę liberalizującą prawo dotyczące lokalizowania elektrowni wiatrowych na lądzie oraz reformę planowania i zagospodarowania przestrzennego. Odpowiedzialna za wdrożenie cyfryzacji procesu budowlanego. Propagatorka energetyki obywatelskiej i rozwoju OZE w Polsce.
Wojciech Blecharczyk
Ekspert Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, doktor nauk o ziemi, wykładowca akademicki WSEI Kraków, AGH (zarządzanie środowiskiem, JST – Smart City – Smart Villages, ochrona i kształtowanie środowiska, ochrona przyrody). Wiceprezes ZG LOP w Warszawie (1998 – 2008), wiceprzewodniczący Narodowej Rady Ekologicznej w Warszawie (2007 – 2013). Były samorządowiec trzech kadencji. Członek International Green Mayors Assosiation i Alumni Polska, Membership Team Smart Cities World. MPEC S.A. – Innowacje Kraków, prezes Izby Gospodarczej „RH plus” w Krakowie.
Promotor strategii „mądrego – przyjaznego miasta smart city, zwolennik i propagator koncepcji kooperacji samorządowej Smart City – Smart Villages, dążącej do osiągania dobrostanu miasta i okolicznych miejscowości poprzez wprowadzanie innowacyjnych form zarządzania i technologii podnoszących jakość życia mieszkańców. Autor artykułów i publikacji z zakresu waloryzacji środowiska i Smart City.
Luiza Bortkiewicz
Przedsiębiorca i innowator – współudziałowiec i Prezes Zarządu w spółce Idealbin – startupu wprowadzającego na rynek inteligentne systemy pojemników do selektywnej zbiórki odpadów.
Absolwentka studiów magistersko-inżynierskich na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej oraz studiów MBA Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Mariusz Rajca
Prezes Zarządu Spółki TOMRA Sorting w Polsce. Od ponad 20 lat związany zawodowo z branżą gospodarowania odpadami i recyklingu. Przez 10 lat odpowiadał za rozwój działalności wiodącego dostawcy instalacji technologicznych do przetwarzania odpadów w Europie na rynku polskim. Od roku 2008 kieruje Spółką TOMRA Sorting Sp. z o.o. należącą do norweskiej Grupy TOMRA.
Spółka w Polsce odpowiada za działalność w obszarze sortowania w segmencie recyklingu w Polsce, Czechach, na Słowacji, Litwie, Łotwie oraz Estonii. TOMRA Sorting projektuje, produkuje i dostarcza zaawansowane technologie sortowania wspomaganego czujnikami dla branży przetwarzania i recyklingu odpadów, pozostając liderem na rynku światowym oraz polskim. W Polsce już ponad 90 zakładów przetwarzania i recyklingu wykorzystuje technologie firmy TOMRA.
Witold Śmiałek
Członek Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA w Krakowie. V-ce Marszałek WM w latach 2004-2006 odpowiedzialny za fundusze europejskie i rozwój gospodarczy. Prezes MARR SA w latach 2006-2007. Pełnił funkcje doradcy Prezydentów miast Krakowa i Nowego Sącza. Funkcję Członka Zarządu w KHK pełni od 2017 roku.
Piotr Wołejko
Ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich; prawnik z wieloletnim doświadczeniem w procesie legislacyjnym; zajmuje się prawem gospodarczym i regulacjami wpływającymi biznes. Autor i współautor licznych raportów i opracowań dotyczących legislacji i jej wpływu na prowadzenie działalności gospodarczej. Członek Zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. W FPP zaangażowany w prace Komitetu Energii i Środowiska.
Zobacz naszą stronę na Facebook
Odwiedź nas na LinkedIn
YOUTUBE
Sprawdź nasz kanał na YouTube
ORGANIZATOR KONFERENCJI
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki
ul. Racławicka 56,
30-017 Kraków
Organizacja
12 63 03 474
Promocja
12 63 03 393
POLITYKA PRYWATNOŚCI