baner promujący panele

Przy kawie o innowacjach 2023

Przy kawie o innowacjach

Kosmos – przestrzeń nieskończonych możliwości i nowych technologii

Informacje i program

Data: 29 listopada 2023 r.

Godzina: 18.00-21.00

Miejsce: stacjonarnie w Hevre (ul. Meiselsa 18, Kraków) oraz online

Prowadzenie spotkania: Andrzej Bańka

Spotkanie w języku polskim.

Wydarzenie bezpłatne, wymagana wcześniejsza rejestracja.

Kosmos – niczym nieograniczona i nieskończona przestrzeń. Bezmiar do testowania najnowocześniejszych technologii i kierunek ekspansji dla całej ludzkości. Jego badanie i podbój to jedno z największych wyzwań, ale i szans dla naszej cywilizacji. I właśnie o kosmosie, technologiach kosmicznych i możliwościach jakie ze sobą niosą będziemy rozmawiać podczas najbliższej edycji paneli „Przy kawie o innowacjach”.

Spotkanie składać się będzie z dwóch części. Pierwsza to inspirujące wystąpienie dr Agaty Kołodziejczyk, Dyrektor Projektów Naukowych w Analog Astronaut Training Center. Druga część spotkania to panel dyskusyjny. Poświęcony zostanie technologiom kosmicznym i możliwościom ich wykorzystania w biznesie. Poznamy najciekawsze przykłady, dowiemy się jakie są możliwości oraz zastanowimy się czy warto czasem chodzić z „głową ponad chmurami”. W naszej dyskusji wezmą udział młodzi przedsiębiorcy, którzy już postawili w swojej działalności na technologie kosmiczne i wcale tego nie żałują oraz przedstawiciele dwóch instytucji, które są kluczowe dla rozwoju sektora kosmicznego  Małopolsce.

    17.30 – 18.00

    Rejestracja

    18.00 – 18.10

    Otwarcie wydarzenia

    18.10 – 19.10

    MAIN SPEECH

    Symulacje misji kosmicznych w Polsce

    dr Agata Kołodziejczyk – Dyrektor Projektów Naukowych w Analog Astronaut Training Center

    19.10 – 19.25

    Przerwa kawowa

    19.25 – 21.00

    PANEL DYSKUSYJNY

    Technologie kosmiczne w biznesie

    Uczestnicy:

      • Ewa Borowska – Założycielka i Dyrektor ds. technologii Extremo Technologies sp. z o.o
      • Waldemar Franczak – Współzałożyciel i Prezes Spectator.earth
      • Michał Pilecki – Dyrektor Oddziału Terenowego POLSA w Rzeszowie
      • dr Noemi Zabari  – Współzałożycielka i Prezes AstroTeq.ai

    Moderator:
    Jarosław Chojnacki – Broker Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej, Krakowski Park Technologiczny

    Prelegenci

    foto Magdaleny Czajkowskiej

    dr Agata Kołodziejczyk

    Dyrektor Projektów Naukowych w Analog Astronaut Training Center, założycielka symulatorów baz kosmicznych w Polsce, adiunkt w Centrum Technologii Kosmicznych AGH, specjalizuje się w neurobiologii, astrobiologii i innowacjach. Działaczka społeczna i popularyzatorka nauki.

    W ramach pracy naukowej interesuje ją m.in. wpływ światła gwiazd na organizmy żywe i adaptacja do środowisk ekstremalnych. Ukończyła studia na Wydziale Biologii UJ, a doktorat na Uniwersytecie w Sztokholmie. Pracowała w Advanced Concepts Team Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie jako ekspertka w dziedzinie biomimetyki opracowała rewolucyjne rozwiązanie dla wielomodułowych teleskopów orbitalnych polegające na zmniejszeniu ich ciężaru oraz kosztów wyniesienia nad Ziemię. Szczególnie zasłużyła się dla kraju, współtworząc pierwsze analogowe bazy kosmiczne, gdzie przeprowadza się symulacje misji pozaziemskich.

    Przewodnicząca rady doradczej Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego UNIVERSEH, członkini rady naukowej Centrum Technologii Kosmicznych AGH, Stowarzyszenia Astronomia Nova, Polskiego Towarzystwa Rakietowego, Komisji Technicznej IAF Space Habitats oraz prywatnej agencji kosmicznej Valles Marineris. Uhonorowana m.in. Nagrodą imienia Artura Rojszczaka (2013), przyznawaną osobom wyróżniającym się ponadprzeciętną pasją naukową i przekraczaniem granic w swojej dziedzinie. Otrzymała złoty Medal Fromborski (2018), nominację do tytułu Superbohaterki „Wysokich Obcasów” 2017, nadawanego najbardziej wpływowym kobietom w Polsce. W roku 2022 znalazła się na liście kobiet Forbes, nominowana do nagrody ONZ.

    foto Ewa Borowska

    Ewa Borowska

    Założycielką Extremo Technologies i obecna dyrektor ds. technologii (CTO). Łączy innowacyjne technologie, udoskonala systemy w oparciu o nowe biotechnologie i wdraża w firmie podejście interdyscyplinarne. Wierzy, że badania nad organizmami ekstremofilnymi odpowiedzą na wiele pytań dotyczących życia na innych planetach Układu Słonecznego i poza nim, walki z różnymi chorobami czy ochrony środowiska.

    Jest absolwentką SGGW, gdzie zdobyła tytuł inżyniera oraz Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończyła oceanografię, a obecnie doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego. Jej kierunki badawcze obejmują astrobiologię, geomikrobiologię, oceanografię oraz medycynę regeneracyjną. Bada obszary wulkaniczne, jaskinie lawowe i żyjące tam ekstremofile, tworzenie biofilmu oraz nieinwazyjne badania nad identyfikacją abiotycznych źródeł związków organicznych przez mikroorganizmy osadzające się w skałach. Ponadto projektuje eksperymenty bazując na analogach ziemskich, tak aby odzwierciedlały przeszłe i obecne warunki na planetach Mars i Wenus. Jest częścią grupy badawczej Venus Life Finder Mission Concept Study kierowanej przez profesor Sarę Seager w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Odbyła liczne staże krajowe i międzynarodowe związane z badaniami kosmicznymi oraz astrobiologią, m.in. w NASA Ames Research Center w Kalifornii.

    Występuje w wydarzeniach i audycjach dotyczących tematów kosmicznych, mentoruje młodzież i studentów w tematach STEAM edukacji, promując interdyscyplinarne, kreatywne i grupowe podejście j. W tym celu powołała Extremo Education, gdzie rozwija tematykę kosmiczną i mentoring.

    foto Jarosław Chojnacki

    Jarosław Chojnacki

    Broker Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej i Koordynator Projektów. Od ponad siedmiu lat wspiera startupy w Krakowskim Parku Technologicznym, w szczególności te związane z sektorem kosmicznym.

    Zajmuje się koordynacją działań mających na celu promowanie postępu technologicznego i wspieranie firm w dziedzinie innowacyjnych technologii zarówno w Polsce jak i za granicą. Jako mentor w programach akceleracyjnych, takich jak EIT Digital, KPT ScaleUp i BSA SpaceUp oraz koordynator wydarzeń branżowych przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie przedsiębiorcom. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w zarządzaniu projektami, a także ponad 5-letnie doświadczenie w rozwoju projektów startupowych.

    foto Waldemar Franczak

    Waldemar Franczak

    Współzałożyciel i Prezes Spectator.earth, platformy której misją jest ułatwienie wprowadzenia wiedzy opartej na aktualnych zdjęciach satelitarnych w dziedzinie biznesu i życia codziennego.

    Inżynier mechatroniki i absolwent prestiżowego programu VIBOT specjalizującego się w systemach wizyjnych, robotyce i sztucznej inteligencji. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w przemyśle satelitarnej obserwacji Ziemii w Wielkiej Brytanii. Były stażysta Advanced Concepts Team w Europejskiej Agencji Kosmicznej i szef technologii w wielokrotnie nagradzanej firmie Astrosat.

    foto Michał Pilecki

    Michał Pilecki

    Dyrektor Oddziału Terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej w Rzeszowie, odpowiedzialny za realizację działań POLSA w południowej części Polski. Zaangażowany m.in. w projekt badawczy ENTRUSTED, dotyczący rozwoju bezpiecznej łączności satelitarnej dla administracji publicznej w Unii Europejskiej GovSatCom, działania realizowane w ramach konsorcjum Space Surveillance and Tracking (EU SST) powołanemu celem zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury kosmicznej i świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, czy utworzenie Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej. Członek Polskiej Delegacji do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

    Posiada ponad 15 letnie doświadczenie w realizacji projektów w obszarze zaawansowanych technologii, zarówno w aspekcie inwestycyjnym, badawczo-rozwojowym jak również szkoleniowym. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy m.in. w Krajowym Klastrze Kluczowym Dolina Lotnicza, sektorze przemysłowym.

    foto Noemi Zabari

    dr Noemi Zabari

    Współzałożycielka i Prezes AstroTeq.ai, astrofizyk, przedsiębiorca i lider, wypełniająca lukę między społecznością naukową i biznesową.

    Ukończyła doktorat z Astrofizyki w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Wcześniej studiowała równolegle Matematykę Stosowaną na Akademii Górniczo-Hutniczej i Fizykę Techniczną na Politechnice Krakowskiej. W czasie studiów pracowała w firmie opracowującej konstelację nanosatelitów dla sieci telekomunikacyjnej.

    Zainspirowana swoimi badaniami naukowymi i zaangażowaniem w firmę zajmującą się wpływem pogody kosmicznej na podsystemy elektroniczne satelitów, założyła i obecnie jest przesem Astroteq.ai, firmy zajmującej się badaniem promieniowania kosmicznego w powiązaniu z aktywnością sejsmiczną.

    Jest entuzjastką technologii, napędzaną innowacjami i ich potencjałem do ulepszania naszego życia – fanką dynamicznego i pozytywnego podejścia do życia.