Konferencja regionalna – Olkusz
Informacje i program
Data: 17 listopada 2022 r.
Godzina: 10.00-13.00 (plus zwiedzanie Muzeum)
Miejsce: konferencja odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Muzeum Podziemny Olkusz (Rynek 4) oraz online
Moderowanie konferencji: Zbigniew Bartuś
Konferencja w języku polskim.
Dla uczestników stacjonarnych do dyspozycji będzie punkt konsultacyjno-informacyjny programu CZYSTE POWIETRZE PLUS, w którym doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie udzielą wszystkich informacji o programie.
MODEROWANIE KONFERENCJI:
Zbigniew Bartuś
09.30 – 10.00
Rejestracja / powitalna kawa
10.00 – 10.15
Wystąpienie otwierające
Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
10.15 – 11.00
Zrozum przyszłość i przygotuj się na zmianę – czyli jak odczytywać trendy i odpowiadać na realne potrzeby
Monika Borycka – Trendresearcherka, analityczka innowacji i specjalistka future studies, założycielka TrendRadar, wykładowczyni uniwersytecka
W trakcie wystąpienia zastanowimy się jak czytać trendy i łączyć dostępne informacje tak, by zrozumieć nadchodzącą przyszłość, by możliwie najszybciej dostrzegać nowe, obiecujące kierunki rozwoju i przygotować się na to co ma dopiero nadejść. Dowiemy się dlaczego badanie trendów podczas projektowania produktów i usług jest ważne.
Q&A – sesja pytań i odpowiedzi
11.00 – 11.20
Przerwa kawowa
11.20 – 12.30
Innowacje to MY- o doświadczeniach Innowatorów Społecznych i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie
Uczestnicy:
- Rafał Barański – Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie
- Jolanta Fień – Prezeska Fundacji ,,APROBATA’’
- Tomasz Koźmiński – Prezes Fundacji For Heroes
- Piotr Peszat – Kompozytor i artysta dźwiękowy
- Joanna Piwowońska – Ekspertka ds. dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami
- Konrad Rachwalik – Ekspert w dziedzinie asystentury dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnością sprzężoną
Dyskusja panelowa poświęcona będzie doświadczeniom i wyzwaniom tworzenia i testowania innowacji społecznych. Od innowatorów i innowatorek dowiemy się z czym mierzy się osoba, która kreuje innowacje, jak w praktyce tworzy zmianę społeczną i jak radzi sobie z pojawiającymi się trudnościami. Trudno bowiem zaplanować do końca jak będzie wyglądać innowacja, która nieustannie się zmienia. Poznamy również kulisy tworzenia czterech niezwykłych innowacji oraz perspektywę współpracy z innowatorami przedstawicieli samorządu terytorialnego czy organizacji pozarządowych zajmujących się dostępnością.
Q&A – sesja pytań i odpowiedzi
12.30 – 13.00
Lunch
13.00
bezpłatne zwiedzanie Muzeum Podziemny Olkusz (dla uczestników stacjonarnych)
Prelegenci
Józef Gawron
Polityk, samorządowiec, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego z okręgu tarnowskiego, w latach 2006-2015 radny powiatu proszowickiego. Od trzech kadencji członek Rady Programowej TVP S.A. Oddział w Krakowie.
Józef Gawron jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, magistrem inżynierem mechanikiem o specjalności „Technologia maszyn”. Ukończył również studia podyplomowe informatyczne, studia podyplomowe ekonomiczne o specjalności „Przedsiębiorczość” oraz studia podyplomowe „Menadżer Ochrony Zdrowia”.
W latach 2015-2018 zajmował stanowisko Wicewojewody Małopolskiego. W tym czasie realizował zadania związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Ostatnie lata pracował na stanowiskach menadżerskich w Tauron Polska Energia S. A. oraz w Kopalni Wapienia „Czatkowice”.
Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Monika Borycka
Trendresearcherka, analityczka innowacji i specjalistka future studies. Posiada 13-lat doświadczenia w mediach digitalowych największych ogólnopolskich stacji telewizyjnych, gdzie zajmowała się m.in. trendwatchingiem, tworzeniem raportów, analizą i wdrażaniem innowacji.
Założycielka TrendRadar, pod szyldem którego przybliża wiedzę o trendwatchingu. Wykładowczyni (UJ, SWPS, AGH), opiekunka merytoryczna studiów Trendwatching & Future Studies na AGH. Analizuje trendy, tłumaczy innowacje i pomaga zrozumieć przyszłość, pozwalając organizacjom przygotować się na zmiany i być zawsze krok przed innymi.
Rafał Barański
Zastępca Dyrektora ROPS w Krakowie, doktorant Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Członek Rady Innowacji Społecznych, Przewodniczący Kapituły Konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Autor licznych projektów społecznych.
Bliska jest mu idea polityki opartej na dowodach stąd w pracy zawodowej jest zaangażowany w działalność badawczo – analityczną i koncepcyjną w instytucjach rynku pracy i polityki społecznej. Inkubowanie innowacji społecznych traktuje jako priorytetowe zadanie samorządu regionalnego. Doświadczenie opiekuna faktycznego pozwala mu lepiej rozumieć wyzwania polityki senioralnej
Jolanta Fień
Innowatorka, pomysłodawczyni projektu „Zakupy na jednym wózku z dzieckiem z niepełnosprawnością ruchową – LEKABEL”. Prezes Zarządu Fundacji ,,APROBATA’’ z Rzeszowa, której bliskie są potrzeby osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, opiekunów. Prowadzi działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami ze szczególnym uwzględnieniem osób chorych na choroby reumatyczne.
Organizatorka wydarzenia ,,Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością’’, Marszu z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami oraz Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Tomasz Koźmiński
Autor innowacji „Wsparcie imprez masowych dla osób z niepełnosprawnością wzroku”. Wieloletni działacz i aktywista środowiska osób z niepełnosprawnościami. Prezes Fundacji For Heroes działającej na rzecz promocji sportu i kultury wśród osób niepełnosprawnych, Prezes zarządu Polskiego Związku Niewidomych, okręg Małopolski.
Współpracuje z władzami Miasta Krakowa, gdzie służy radą i doświadczeniem z zakresu szeroko pojętej dostępności i tworzenia odpowiednich warunków pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Prywatnie fascynat sportów wyczynowych i ekstremalnych, pozostający w nieustającej gotowości by przesuwać granice niemożliwego.
Piotr Peszat
Kompozytor i artysta dźwiękowy. Jego działalność artystyczna łączy elementy muzyki instrumentalnej, elektronicznej, multimediów i performansu.
Autor innowacyjnego projektu WIBRAAP, który umożliwia dostęp do muzyki dla osób głuchych, włączając je w proces kreowania i percepcji utworów muzycznych. Oprócz działań autonomicznych tworzy muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Pracuje jako asystent w Studiu Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Joanna Piwowońska
Ekspertka ds. dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami, związana z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego, organizacją pożytku publicznego prowadzącą działania na rzecz włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami, dla której od 2005 roku koordynuje i realizuje szereg inicjatyw w obszarze dostępności, w tym projekty „Dostępna szkoła” oraz „Inkubator Dostępności”.
Od 2008 r. pełni funkcję redaktorki naczelnej kwartalnika „Tyfloświat”, czasopisma specjalistycznego, poświęconego technologiom kompensującym niepełnosprawność wzroku. Od 2013 roku organizuje oraz prowadzi szkolenia i świadomościowe sesje warsztatowe dla kadry jednostek administracji publicznej, szkół, uczelni wyższych oraz rodziców i opiekunów dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnościami.
Konrad Rachwalik
Innowator – pomysłodawca innowacji „Himalaje Autyzmu”. Ekspert w obszarze wspierania dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnością sprzężoną, który na co dzień w pracy niestacjonarnej – poza szkołą, domem, ośrodkiem wsparcia dziennego – weryfikuje wiedzę i możliwości osób z niepełnosprawnościami w podejmowaniu aktywności. Asystent w mieszkaniu treningowym prowadzonym przez ChSON „Ognisko”, które zwiększa samodzielność osób z niepełnosprawnościami.
Na co dzień na tropie dostępności i entuzjasta włączenia społecznego z uwzględnieniem dobrostanu wszystkich wokół. Zwolennik pracy z osobami niepełnosprawnymi bez wybiórczości, bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności; wykorzystuje możliwości neuroplastyczności mózgu poprzez kształtowanie, adaptację nowych umiejętności z osobami w spektrum autyzmu.
Zobacz naszą stronę na Facebook
Odwiedź nas na LinkedIn
YOUTUBE
Sprawdź nasz kanał na YouTube
ORGANIZATOR KONFERENCJI
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki
ul. Racławicka 56,
30-017 Kraków
Organizacja
12 63 03 474
Promocja
12 63 03 393
POLITYKA PRYWATNOŚCI