Małopolska niejedno ma imię
Każdy z nas wie, że Małopolska to piękne krajobrazy, wyjątkowe zabytki, niepowtarzalne tradycje i bogactwo kulturowe. To jednak tylko bardziej znana część wizerunku regionu. Ta druga związana jest z gospodarką. Małopolska jest jednym z najbardziej innowacyjnych i najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce, szybko nadganiającym dystans do Europy zachodniej. Rozwój opiera na kreatywności i przedsiębiorczości swoich mieszkańców. To właśnie jest początek innowacji, zarówno tych opracowywanych w ośrodkach naukowych, jak i tych wdrażanych w małopolskich firmach. Dzisiaj „Innowacyjna Małopolska” to nie tylko hasło, to codzienna rzeczywistość Małopolan.
Małopolska jest od wieków unikatowa, atrakcyjna i ważna na mapie Europy. To silny ośrodek gospodarczy i znakomite miejsce dla rozwoju biznesu, które zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych regionów. Za nasze osiągnięcia jesteśmy od lat doceniani prestiżowymi nagrodami i znajdujemy się w czołówce rankingów dotyczących atrakcyjności inwestycyjnej europejskich regionów
– zaznacza Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Dowodów na to wszystko nie brakuje. Wśród nich są prestiżowe wyróżnienia, wysokie pozycje w niezależnych międzynarodowych rankingach, ale i konkretne statystyki.
Europejski Region Przedsiębiorczości
Małopolska, jako jedyna w Europie, może poszczycić się specjalnym wyróżnieniem w konkursie „Europejski Region Przedsiębiorczości 2024” (ERP) na 2024 r., przyznanym jednogłośnie przez jury, w którym zasiadają przedstawiciele najważniejszych unijnych instytucji, w tym Komitetu Regionów UE i Komisji Europejskiej. Tytuł ERP na dany rok otrzymują regiony posiadające przyszłościową wizję rozwoju i wspierania przedsiębiorczości. Warto podkreślić, że Małopolska znalazła się na europejskim podium już po raz drugi – nagrodą ERP została także uhonorowana w 2016 r.
Województwo Małopolskie zostało docenione przede wszystkim za tworzenie przyjaznego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości, silne partnerstwo regionalne i zaangażowanie wielu instytucji w działania służące wzmacnianiu potencjału biznesowego i innowacyjnego regionu. Dużą rolę odegrała też gotowość do bycia ośrodkiem eksperckiej wiedzy oraz partnerem do współpracy dla ukraińskich instytucji otoczenia biznesu i przedsiębiorców, w tym we wspieraniu Ukrainy w jej odbudowie i europejskich aspiracjach. Przez ostatnie lata Małopolska zgromadziła bowiem ogromny pakiet wiedzy i doświadczeń, m.in. z zakresu wdrażania funduszy europejskich, budowania ekosystemu przedsiębiorczości, tworzenia strategii innowacji. Eksperci z Małopolski są chętni dzielić się tą wiedzą z instytucjami z Ukrainy, by dzięki temu mogli oni zbudować na nowo swój potencjał gospodarczy na poziomie europejskim.
Przedsiębiorcza i innowacyjna
Małopolska to region, który stale się rozwija, a jego gospodarka opiera się na innowacjach i kreatywności mieszkańców. W regionie zarejestrowanych jest ponad 492 tys. podmiotów gospodarczych, co plasuje Małopolskę na 4. miejscu w kraju pod względem liczby firm. Co więcej, region generuje 8% krajowego PKB, zajmując 5. miejsce w Polsce.
Również startupy znajdują w Małopolsce sprzyjające warunki do rozwoju – region jest 3. w Polsce pod względem ich liczby. Małopolska jest doskonałym miejscem dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw. To przede wszystkim zasługa kreatywności młodych ludzi i rozwoju technologii, co jest podstawą rozwoju startupów. Nie bez znaczenia jest też szerokie wsparcie ze strony samorządu regionu.
W regionie istnieje świetna baza do rozwoju innowacji. Działa tu 800 podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową (w tym 740 w sektorze przedsiębiorstw) – to drugi wynik w kraju oraz 107 akredytowanych laboratoriów badawczych (4. miejsce w kraju), oraz 13 wzorcujących (5. miejsce). W Małopolsce znajduje się też niemal 30% wszystkich przedsięwzięć uwzględnionych na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej. Przedsięwzięcia te reprezentują następujące dziedziny: nauki techniczne i energetyka, nauki biologiczno-medyczne i rolnicze, nauki fizyczne i inżynieryjne, cyfrowe infrastruktury badawcze. W regionie znajduje się też aż 45 ośrodków wsparcia innowacji i przedsiębiorczości.
Olbrzymią rolę odgrywa Centrum Business in Małopolska, które oferuje kompleksową obsługę przedsiębiorców chcących rozpocząć działalność w regionie lub wejść na rynki zagraniczne.
Wszystko to przekłada się na wysoką pozycję regionu pod kątem innowacyjności. Małopolska zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem zarówno zgłoszonych wynalazków, jak i udzielonych patentów. Region ma najwyższe w kraju nakłady na działania badawczo-rozwojowe w relacji do PKB oraz zajmuje drugie miejsce pod względem liczby personelu B+R.
Wykształceni specjaliści
Jednym z kluczowych atutów Małopolski jest dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W regionie działa 25 uczelni, w tym najstarsza w Polsce – Uniwersytet Jagielloński. Co roku studia kończy tu około 37 tys. absolwentów, a liczba studentów wynosi niemal 150 tys. osób. Dzięki temu przedsiębiorcy mają dostęp do szerokiej bazy talentów, co jest kluczowe dla rozwoju innowacyjnych projektów. O kapitale ludzkim świadczy też 1,5 miliona osób aktywnych zawodowo – to potencjał, który sprawia, że Małopolska może konkurować z największymi ośrodkami gospodarczymi Europy.
Fundusze dla przedsiębiorców
Małopolska stawia na wsparcie dla przedsiębiorców, oferując liczne programy oraz fundusze umożliwiające rozwój działalności gospodarczej. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 region przeznaczy ponad 300 mln euro na wsparcie badań, rozwój oraz przedsiębiorczość. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe i merytoryczne, co umożliwia im wprowadzanie innowacji oraz rozwijanie swoich działalności. Taka pomoc sprawia, że region staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla inwestorów, a lokalne firmy mają większe możliwości rozwoju.
Kraków – lider inwestycji
Stolica Małopolski od wielu lat plasuje się w czołówce międzynarodowych rankingów oceniających atrakcyjność inwestycyjną europejskich miast i regionów. W rankingu fDi’s European Cities and Regions of the Future 2024, Kraków zdobył m.in. 1. miejsce w kategorii „przyjazność biznesowa” oraz „kapitał ludzki i styl życia”. Miasto zajęło również wysokie pozycje w innych kategoriach, takich jak „potencjał gospodarczy” i „ogólna atrakcyjność inwestycyjna”. Tak wysokie oceny to rezultat konsekwentnej polityki rozwoju regionu, które stawia na innowacje, przedsiębiorczość oraz przyciąganie młodych talentów.
Serce regionu zostało również docenione przez magazyn Forbes, zajmując 2. miejsce w kategorii „Miasto Przyjazne Biznesowi”. Te wyróżnienia nie są przypadkowe – Kraków od lat przyciąga globalne korporacje i międzynarodowe firmy, które dostrzegają potencjał tego miejsca. Wśród inwestorów znajdują się takie światowe marki, jak Google, Cisco, Motorola, Shell czy Volvo Cars.
W Krakowie ulokowało się najwięcej (261) – po stolicy – centrów usług wspólnych. Zagospodarowują one niemal 17% wszystkich miejsc pracy, co jest najwyższym wskaźnikiem wśród krajowych metropolii. 12,5% z nich stanowią centra badawczo-rozwojowe.
Region pełen możliwości
Małopolska to region, który dynamicznie się rozwija, oferując doskonałe warunki dla biznesu opartego na innowacjach. Dzięki silnemu partnerstwu regionalnemu, szerokiemu wsparciu dla przedsiębiorców oraz dostępowi do wysoko wykwalifikowanych specjalistów, region staje się coraz bardziej konkurencyjny na arenie międzynarodowej. Inwestycje globalnych korporacji, rozwijający się sektor startupów oraz dynamiczne rodzime firmy udowadniają, że województwo małopolskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych w Europie regionów do prowadzenia biznesu.
Małopolska to doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu, do nauki, pracy i założenia firmy. To pod każdym względem świetne miejsce do życia
– podkreśla marszałek Łukasz Smółka.
Film w wersji z audiodeskrypcją oraz napisami rozszerzonymi dostępny jest tutaj.