Innowacyjna Małopolska: Miechów i innowacje w lokalnej gospodarce

|

baner promujący konferencję

Małopolska zaprasza na pierwszą z trzech konferencji regionalnych poświęconych innowacjom. Już 12 października w powiecie miechowskim porozmawiamy o innowacjach w lokalnej gospodarce. Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie w hotelu Mercure Racławice Dosłońce Conference & Spa oraz online. W konferencji weźmie udział Grzegorz Puda – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz znany popularyzator nauki i technologii dr Maciej Kawecki!

Tym razem to nie Kraków, Tarnów ani Nowy Sącz będą miejscem dyskusji o innowacjach. Chcemy, aby cały region rozwijał się w sposób zrównoważony i w każde jego miejsce docierały najnowsze trendy, nowatorska myśl techniczna i inwestycje. Dlatego też tym razem zapraszamy do nieco mniejszych miejscowości, aby poruszyć najistotniejsze tematy z zakresu innowacyjności. Będziemy dyskutować wśród lokalnych przedsiębiorców i samorządowców, nie zapomnimy jednak o najważniejszych polskich i małopolskich instytucjach mających zasadnicze znaczenie dla omawianych zagadnień.

Konferencja składać się będzie z trzech głównych części. Pierwsza będzie miała charakter dyskusji panelowej poświęconej inwestycjom w Polskiej Strefie Inwestycji oraz wyzwaniom i oczekiwaniom w związanym ze współpracą samorządów z przedsiębiorstwami. Zastanowimy się jaki wpływ mają władze samorządowe na przyciągnięcie inwestorów, jak powinny wyglądać relacje z nimi i jakie wsparcie mogą zaproponować zainteresowanym firmom. Od inwestorów dowiemy się czego oczekują od samorządu oraz jak mogą się zaangażować dla dobra lokalnej społeczności i jej rozwoju. W panelu udział wezmą: Burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski, Bartosz Józefowski z zarządzającego krakowską specjalną strefą ekonomiczną Krakowskiego Parku Technologicznego oraz przedsiębiorcy: Krzysztof Gamrat – prezes spółki Linoszczel oraz Bartłomiej Skrzydlewski – Prezes firmy Amplus.

Drugi panel dotyczyć będzie tematyki biogazu. W typowo eksperckiej rozmowie moderowanej przez Zbigniewa Bartusia udział weźmie Paweł Sulima z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Jolanta Kamińska, redaktorka Magazynu Biomasa, który przygotował kompleksowy raport o biogazie w Polsce. To temat wyjątkowo aktualny. Obecna sytuacja na rynkach stawia nowe wyzwania w zakresie ograniczenia kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej. Z rozmowy dowiemy się jakie są perspektywy produkcji energii z biogazu w Polsce, jak to wygląda w Europie, poznamy założenia projektu Innowacyjna biogazownia oraz dowiemy się jaki wpływ na otoczenie ma eksploatacja biogazowni.

Trzecią częścią będzie warsztat dr Macieja Kaweckiego, prezesa Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. To osoba, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest popularyzatorem i pasjonatem technologii. Widzi w niej narzędzia, którymi człowiek powinien pozytywnie zmieniać świat. Promuje to co polskie i innowacyjne. Jest także „twarzą RODO w Polsce”. Koordynował krajową reformę ochrony danych osobowych. W 2018 zajął 23. miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce Dziennika Gazety Prawnej, w 2019 awansował w tym samym rankingu na 15 pozycję i właśnie wtedy zdobył wspomniany tytuł. Podczas swojego wystąpienia przedstawi trendy technologiczne, które wpływają na nas bezpośrednio i mają wymiar globalny. Przybliży równocześnie lokalne przykłady wykorzystania innowacji technologicznych.

Konferencję uzupełni wystąpienie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy. Moderatorem konferencji będzie Pan Zbigniew Bartuś – dziennikarz, publicysta i felietonista Dziennika Polskiego. Podczas konferencji funkcjonować będzie także punkt informacyjny programu Czyste Powietrze Plus. Kompleksowych informacji o programie oraz udzielanych w jego ramach formach wsparcia udzielą doradcy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej. Stacjonarnie, w Hotelu Mercure Racławice Dosłońce (Dosłońce 56, gmina Racławice), będzie mogło wziąć w niej udział 70 osób. Liczba osób biorących udział online jest nieograniczona. Aby wziąć udział w konferencji należy się zarejestrować. Link do rejestracji oraz szczegółowy program konferencji znajduje się tutaj.

Każda z trzech konferencji będzie dotyczyła innego aspektu życia i funkcjonowania samorządu. Po najbliższej dyskusji o innowacjach w lokalnej gospodarce zaprosimy do Oświęcimia. 27 października odbędzie się tam druga regionalna konferencja i będzie poświęcona innowacyjnej gospodarce komunalnej. Na trzecią i ostatnią, poświęconą innowacjom społecznym, zaprosimy 17 listopada do Olkusza. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie oraz w naszych mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy!