Innowacje w Małopolsce. Myślimy horyzontalnie

|

grafika prezentując aprelegentów konferencji

Cenieni eksperci. Trzy bloki tematyczne. Trzy i pół godziny wystąpień i dyskusji wokół tematyki innowacji, kreatywności, cyfrowej transformacji, a także fake newsów i dezinformacji. Zapraszamy na konferencję główną 12. Małopolskiego Festiwal Innowacji, a chwilę później na panel „Przy kawie o innowacjach”! Już 21 czerwca!

Kto nie idzie do przodu, ten się cofa

W czasach bardzo szybkiego rozwoju i obecnych dynamicznych zmian konieczne jest nadążanie za nimi, bycie o krok przed nimi, a być może nawet ich determinowanie. Oderwanie się od utartej drogi, i próba zastosowania rozwiązań nowych i niekonwencjonalnych to ogromne ryzyko, ale jednocześnie ogromna szansa na prześcignięcie konkurencji i zysk. Takie ryzyko warto podjąć w Małopolsce – to doskonałe miejsce, „by wyjść poza ramy”. Małopolska to, wg. Indeksu Millenium, drugi pod względem innowacyjności region w Polsce. Eksportujemy towary o wartości ponad 10 mld euro rocznie. Małopolskie firmy docierają ze swoimi produktami oraz usługami do najdalszych zakątków całego świata.

Podczas pierwszego panelu „Innowacyjność i kreatywność – małopolskie doświadczenia, światowe osiągnięcia. Technologie, pomysły, rozwiązania jako regionalna przewaga konkurencyjna” porozmawiamy o tym jak zacząć, jak zbudować przewagę konkurencyjną. Zastanowimy się czy innowacje to słowo klucz i czy Małopolska może być trampoliną do międzynarodowych sukcesów? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą zaproszeni przez nas eksperci: Tematykę tę przybliżą nam doświadczeni przedsiębiorcy i innowatorzy: Paweł Przewięźlikowski – współzałożyciel oraz prezes Zarządu Ryvu Therapeutics, Stefan Życzkowski – założyciel i wieloletni prezes Zarządu ASTOR, Krzysztof Mędrala – Prezes Zarządu MedApp S.A oraz Tomasz Filipów – Prezes Zarządu DISKUS Polska sp. z o.o.

Cyberprzestępcy, złośliwe oprogramowanie i fake newsy

Magdalena Chelly to wielokrotnie nagradzana światowa liderka cyberbezpieczeństwa. Została uznana przez ISFEC Global za jedną z 20 najbardziej wpływowych osobowości w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w 2017 i 2021 roku. To ona nada ton dyskusji podczas drugiego panelu konferencji zatytułowanego: „Cyfrowa transformacja – czy biznes, administracja i my sami gotowi jesteśmy na rewolucyjne zmiany? Siła technologicznych liderów”. W rozmowie weźmie także udział Piotr Mieczkowski – Dyrektor zarządzający z Fundacji Digital Poland oraz walczący na pierwszej linii frontu Michał Leski – Detektyw sekcji Dochodzeniowo-Śledczej Wydziału d/w z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Nasi eksperci opowiedzą m.in. o tym jakie szanse i jakie zagrożenia niesie za sobą cyfryzacja, z jakimi wiąże się wyzwaniami i jak w tym wszystkim dbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Kontekst dyskusji nadadzą dynamiczne zmiany ostatnich dwóch lat, które znaczną część naszego codziennego życia przeniosły do sieci. Odbywało się to w tempie i skali nigdy dotąd niespotykanej. Cyfryzacja otworzyła drzwi do rozwoju, stworzyła niesłychane i niemal nieograniczone możliwości, ale równocześnie naraziła nas na niebezpieczeństwa, na które wielu nie było, i nadal nie jest przygotowanych.

W temacie sieciowych zagrożeń pozostaniemy także podczas wystąpienia naszej kolejnej ekspertki – Janiny Bąk. Autorka blogu JaninaDaily.com i kanału „Statystycznie rzecz biorąc” na YouTube przybliży nam temat fake newsów i dezinformacji. W swoim wystąpieniu opowie o etapach, przez które powinniśmy przejść, żeby móc ocenić, czy danej informacji możemy ufać. Przedstawi narzędzia, które mogą pomóc nam weryfikować doniesienia w mediach i social mediach oraz sposoby jak reagować, gdy na fałszywe i szkodliwe wiadomości natrafimy. To niezwykle aktualne zagadnienie, o istotności którego od 24 lutego przekonujemy się niemal codziennie. Na początku marca Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych zanotował wzrost incydentów dezinformacji o 20000%!

Konferencja będzie emitowana online ze studia usytuowanego w krakowskim Muzeum Armii Krajowej. Szczegółowy program konferencji, informacje o prelegentach oraz link do rejestracji dostępne są tutaj.

Przy kawie o innowacjach

Chwilę po zakończeniu konferencji, zapraszamy na drugi panel z cyklu „Przy kawie o innowacjach” (pierwszy odbył się 7 czerwca). Czym jest zero waste? Jak spożytkować rzeczy zużyte? Co zrobić, by odpady nie zaśmiecały środowiska? Zaproszeni eksperci przybliżą to niezwykle ważne zagadnienie z perspektywy prowadzenia firmy. Dowiemy się czy działania proekologiczne mogą wpływać na zmniejszenie kosztów działalności przedsiębiorstwa, zwiększając jednocześnie jego konkurencyjność. Fachowcy podpowiedzą też jak rozpocząć wprowadzanie ekologicznych rozwiązań, a także w jaki sposób zbudować strategię na zasadach zero waste. To i wiele więcej zaprezentujemy na przykładach i doświadczeniach ludzi biznesu.

Na panel „Zero waste thinking – ekologia, inwestycja, która przynosi zysk” zapraszamy pół godziny po zakończeniu konferencji. Rejestracja dostępna jest tutaj.

Małopolski Festiwal Innowacji organizowany jest dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach projektu Innowacyjna Małopolska, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (poddziałanie 3.3.1 RPO WM 2014-202).

Organizatorem konferencji głównej Małopolskiego Festiwalu Innowacji, spotkań z cyklu „Przy kawie o innowacjach” oraz strefy małopolskich wynalazków jest Województwo Małopolskie. Województwo odpowiada również za koordynację i promocję całego Małopolskiego Festiwalu Innowacji.