Ekoinnowacje na rynku energii to bezwględna potrzeba!

|

foto z konferencji regionalnej w Tarnowie

Tarnów, nazywany także polskim biegunem ciepła, był wczoraj miejscem dyskusji o ekoinnowacjach jako źródłach energii przyszłości. W Centrum Sztuki Mościce odbyła się trzecia konferencja regionalna z cyklu Innowacyjna Małopolska. Wydarzenie otworzył Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

W Polsce i Małopolsce trwa transformacja energetyczna, która jest ogromnym wyzwaniem technicznym i finansowym, ale jednocześnie szansą na dalsze budowanie silnej i nowoczesnej gospodarki. Tak naprawdę każde z odnawialnych źródeł energii można wykorzystywać w Małopolsce, ale w różnym zakresie i z dostosowaniem do cennych przyrodniczo i turystycznie obszarów. Rozwój OZE to doskonały sposób na ochronę środowiska i ogromny potencjał do wypełnienia unijnych zobowiązań zawartych w pakiecie energetyczno-klimatycznym oraz do budowania bezpieczeństwa energetycznego naszych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – powiedział w rozmowie z moderatorem wicemarszałek Józef Gawron.

Konferencja rozpoczęła się od inspirującego speechu pod hasłem” Innowacje to Wy”, w którym Jadwiga Husarska – Sobina – Creative Director z The True Green przedstawiła i zaprezentowała innowacyjne wykorzystanie konopi włóknistych, z których obecnie firma wytwarza meble użytkowe i płyty meblowe. Właściwości tej powszechnej, jednorocznej rośliny o wytrzymałej budowie i mocnych włóknach firma The True Green postanowiła wykorzystać w przemyśle meblarskim, aby chronić to, co najcenniejsze – naturę, a przede wszystkim drzewa.

Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny związany z tematem przewodnim konferencji pt. „Zielona energia przyszłości – czy będzie bezemisyjna, nisko kosztowa i stabilna?”. Eksperci byli zgodni z faktem, że dynamicznie zmieniająca się sytuacja na świecie pokazuje, iż zwrot w kierunku niskoemisyjności i zielonej transformacji jest dziś nie tylko koniecznością, ale przede wszystkim szansą na dalszy rozwój innowacji i nowych technologii w sektorze energetyki. Zmiany w kierunku zrównoważonego rynku energii nie dotyczą tylko Unii Europejskiej, a są globalnym trendem i działaniem podejmowanym przez wiele państw i firm. Jako społeczeństwo dojrzewamy do wykorzystania odnawialnych źródeł energii, które mają ogromny potencjał do obniżenia cen energii i uniezależnienia nas od importowanych paliw kopalnych. Panel poprowadził Zbigniew Bartuś – redaktor, publicysta Forsal.pl, Dziennik Gazeta Prawna, a jego rozmówcami byli Dawid Piekarz – Ekspert ds. energetyki z Orlen Synthos Green Energy, Jerzy Kopeć – Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki UMWM, Henryk Kubiczek – Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju Grupy Azoty S.A., dr inż. Michał Wieczorek – Dyrektor Centrum Szkła i Materiałów Budowlanych Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Dariusz Bojsza – Wiceprezes Zarządu ds. Energii i Klimatu Grupa Neo Energy.

Po zakończeniu niezwykle ciekawej i inspirującej debaty głos zabrali Mateusz Kowacki i Agnieszka Włodarczyk-Gębik z Krakowskiego Parku Technologicznego, którzy przybliżyli nowe projekty związane z zieloną transformacją gmin i przedsiębiorstw w Małopolsce.

Podczas konferencji nie mgło zabraknąć także rozmowy o sukcesji. Firmy i przedsiębiorstwa rodzinne pełnią wyjątkowo ważną funkcję w generowaniu dochodu narodowego i rozwoju polskiej gospodarki. W eksperckiej rozmowie udział wzięli Paweł Rataj – Radca Prawny specjalizujący się w doradztwie sukcesyjnym polskich firm rodzinnych oraz Grzegorz Krupnik – Prezes Zarządu Protech sp. z o.o, który podzielił się swoją osobistą historią i niełatwym doświadczeniem zarządzania firmą zaraz po jej przejęciu.

Finałem konferencji było wystąpienie eksperckie Michała Warzały – Specjalisty ds. Funduszy Europejskich, który w prezentacji o Funduszach Europejskich dla Małopolski w perspektywie 2021 – 2027 przedstawił najważniejsze programy wsparcia dla firm w zakresie wrażania innowacji i działań w obszarze OZE.

Przysłowiową „wisienką na torcie” dla uczestników wydarzenia było zwiedzanie pobliskich zakładów Grupy Azoty Tarnów – Mościce. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć z dachu jednej z wież do produkcji kwasu azotowego cały zakład produkcyjny z zupełnie innej perspektywy – co było niezwykle ciekawym doświadczeniem. Grupa Azoty to lider rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie.

Kolejna konferencje regionalne z cyklu Innowacyjna Małopolska odbędzie się 26 października się w Wielogłowach pod Nowym Sączem. ZapraszaMY już dzisiaj!

Tymczasem zachęcamy do oglądnięcia galerii zdjęć z konferencji w Tarnowie.