Przy kawie o innowacjach 2022
Zero waste thinking – ekologia, inwestycja która przynosi zysk
Godzina: 17.00-18.00
Paneliści:
- Magdalena Czajkowska – Współwłaścicielka Doliny Czeremchy
- Agata Frankiewicz – Prezes Zarządu DEKO EKO BV sp. z o.o
- Adrian Golonka – założyciel Take!Cup
- Joanna Kądziołka – Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste
Kreowanie oszczędności przez optymalne i skuteczne zarządzanie posiadanymi zasobami leży u podstaw najsilniej rozwijającego się obecnie trendu zero waste. To w tym duchu ekologiczną rewolucję rozpoczęli światowi giganci. Wybieranie rozwiązań w zgodzie z naturą może początkowo wydać się kosztowne, ale w szerszej i dłuższej perspektywie to duża oszczędność środków i zasobów. Niezwykle istotny jest tutaj także aspekt wizerunkowy. Należy jednak pamiętać, że dzisiaj podejmowanie działań z zakresu zero waste coraz częściej staje się nie tylko inwestycją w wizerunek firmy, ale rynkową koniecznością – stanowi jeden z najważniejszych aspektów bycia konkurencyjnym.
- Jak działania proekologiczne wpływają na zmniejszenie kosztów?
- Jak oprzeć strategię firmy na zasadach zero waste? Jak projektować biura zero waste?
- Czy działania ekologiczne mogą zwiększyć konkurencyjność na rynku?
- Jak więc wprowadzić ekologiczne rozwiązania w życie firmy ?
Na te, i wiele innych pytań odpowiedzą zaproszeni przez nas eksperci – reprezentanci firm i instytucji, które tematyką zero waste zajmują się w praktyce na co dzień.
Prelegenci
Magdalena Czajkowska
Współwłaścicielka marki Dolina Czeremchy, która działa na polskim rynku od 2019 roku.
Studentka ostatniego roku medycyny na Uniwersytecie Mediolańskim, pasjonatka idei zero/less waste. W Dolinie Czeremchy zajmuje się między innymi recepturowaniem, projektowaniem opakowań oraz wdrażaniem nowych naturalnych, ręcznie robionych kosmetyków w ekologicznych opakowaniach.
Po pracy, najbardziej lubi odpoczywać w górach Beskidu Niskiego.
Agata Frankiewicz
Założycielka i CEO Dekoeko.com. Ekspert ds. gospodarki cyrkularnej, upcyklingu i budowania zrównoważonych marek.
Inicjatorka i współzałożycielka Koalicji na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego “Reconomy”. Finalistka TheNextWomen Pitch competition oraz European Women Challenge. Absolwentka najlepszego w Europie programu akceleracyjnego Startupbootcamp Commerce w Amsterdamie. Forbes umieścił firmę Deko Eko jako jedną z 60 najlepiej rokujących firm, prowadzonych przez kobiety na świecie. Wysokie Obcasy umieściły Agatę Frankiewicz jako jedną z „50 śmiałych kobiet 2018 roku zmieniających świat na lepsze”. Finalistka Business Women of the Year 2019 oraz jedna z 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie 2020.
Adrian Golonka
Pomysłodawca i współzałożyciel Take!Cup. Z branżą gastronomiczną związany od ponad 14 lat.
Prowadząc swój lokal już w 2011 roku rozpoczął poszukiwania opakowania pozwalającego zastąpić jednorazowe kartony do pizzy. Entuzjasta i wizjoner polskiej gastronomii, wolnej od jednorazówek. Rozwija pierwszy w Polsce Ogólnopolski System Kaucyjny Take!Cup dla branży gastronomicznej. Wspólnie z kawiarniami z Krakowa i kilku innych miast w kraju pokazuje, że wielorazowość działa w praktyce, przynosząc przedsiębiorcom spore korzyści finansowe, środowisku ograniczenie zużycia surowców naturalnych, a samorządom – czyste ulice miast, bez śmieci po kubkach jednorazowych do picia kawy na wynos.
Zdeterminowany i oddany projektowi Take!Cup w całości.
Joanna Kądziołka
Kulturoznawczyni. Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Zawodowo zajmuje się komunikacją.
Swoją ścieżkę życiową związała z organizacjami pozarządowymi, w których docenia możliwość tworzenia ważnych rzeczy z ludźmi wyznającymi podobne wartości. Rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką Festiwalu Zero Waste oraz kampanii edukacyjnej Wrzucam. Nie wyrzucam, postulującej wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce. Autorka projektu #blisko – map zero waste, stworzonych dla mieszkańców Krakowa (3 nagroda, Climathon 2019 r.). Działa na rzecz wprowadzania w Polsce zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.