baner promujący Festiwal

Konferencja 2022

Innowacje w Małopolsce. Myślimy horyzontalnie.

Konferencja główna 12. Małopolskiego Festiwalu Innowacji

Data: 21 czerwca 2022 r.

Godzina: 13.00-16.30

Miejsce: konferencja online – streaming ze studia w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

Moderowanie konferencji: Anna Butrym

Konferencja prowadzona będzie na żywo w języku polskim.

Studio live

MODEROWANIE KONFERENCJI:

Anna Butrym

13.00 – 13.05

Wystąpienie otwierające: Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

13.15 – 14.30

PANEL I:

Innowacyjność i kreatywność – małopolskie doświadczenia, światowe osiągnięcia. Technologie, pomysły, rozwiązania jako regionalna przewaga konkurencyjna.

Dyskusja panelowa:

Uczestnicy:

  • Tomasz Filipów – Prezes Zarządu DISKUS Polska sp. z o.o.
  • Krzysztof Mędrala – Prezes Zarządu MedApp S.A.
  • Paweł Przewięźlikowski – Współzałożyciel oraz Prezes Zarządu Ryvu Therapeutics S.A.
  • Stefan Życzkowski – Założyciel i wieloletni Prezes Zarządu ASTOR sp. z o.o.

Znane jest przysłowie mówiące o tym, że „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. W czasach bardzo szybkiego rozwoju i obecnych dynamicznych zmian konieczne jest nadążanie za nimi, bycie o krok przed nimi, a być może nawet ich determinowanie. Oderwanie się od utartej drogi, i próba zastosowania rozwiązań nowych i niekonwencjonalnych to ogromne ryzyko, ale jednocześnie ogromna szansa na prześcignięcie konkurencji i zysk.

Małopolska to, wg. Indeksu Millenium, drugi pod względem innowacyjności region w Polsce. Eksportujemy towary o wartości ponad 10 mld euro rocznie. Małopolskie firmy docierają ze swoimi produktami oraz usługami do najdalszych zakątków całego świata. Małopolska to doskonałe miejsce, „by wyjść poza ramy”.

Jak zacząć? Jak zbudować przewagę konkurencyjną? Jakie znaczenie ma budowanie marki oraz ile znaczy dobry marketing? Innowacje to słowo klucz? Czy Małopolska może być trampoliną do międzynarodowych sukcesów? Co pomoże zdobyć nowe zagraniczne rynki? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą zaproszeni przez nas eksperci

Q&A – sesja pytań i odpowiedzi

14.30 – 15.45

PANEL II:

Cyfrowa transformacja – czy biznes, administracja i my sami gotowi jesteśmy na rewolucyjne zmiany? Siła technologicznych liderów.

Dyskusja panelowa:

Uczestnicy:

  • Magda Chelly – Cybersecurity Expert & Accidental Hacker
  • asp. Michał Leski – Detektyw sekcji Dochodzeniowo-Śledczej Wydziału d/w z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie
  • Piotr Mieczkowski – Dyrektor zarządzający, Fundacja Digital Poland

Rok 2020 był krokiem milowym w Polskiej i światowej transformacji cyfrowej we wszystkich aspektach życia. W niespotykanym dotąd tempie nasz świat przeniósł się do Internetu. Przedsiębiorcy przenosili działalność do świata online na nieznaną dotąd skalę, administracja udostępniała zdalne usługi, a pracodawcy zezwalali na pracę zdalną. Cyfryzacja otworzyła drzwi do rozwoju wielu firm w zmiennych czasach, stworzyła możliwości współpracy oraz pracy bez względu na miejsce zamieszkania. Standardem stała się praca zdalna, gromadzenie wspólnych zasobów w chmurze, elektroniczny obieg dokumentów, spotkania online, teleporady medyczne, zakupy w sieci itp.

Trzeba jednak pamiętać, że tych pozytywnych, ale szybko wprowadzanych zmian korzystają jednak także cyberprzestępcy, którzy wykorzystują nawet najmniejsze luki w zabezpieczeniach. Spoofing, phishing, „man in the middle”, złośliwe oprogramowanie, botnety, kradzież danych, ataki na hasła czy blokowanie dostępu do usług – to tylko przykłady niektórych z zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Podczas panelu eksperci opowiedzą m.in. o tym jakie szanse i jakie zagrożenia niesie za sobą cyfryzacja. Kto sobie z nią najlepiej radzi, a przed kim jeszcze daleka droga? Czego możemy nauczyć się od technologicznych liderów? Jaki dbać o swoje cyberbezpieczeństwo, firmowe zasoby IT czy dane użytkowników? Jakim wyzwaniom będziemy musieli sprostać w najbliższej przyszłości? Czy w sieci zawsze jesteśmy ananimowi?

Q&A – sesja pytań i odpowiedzi

15.45 – 16.30

Rzetelne newsy, fake newsy, zbędne newsy. O tym, jak rozpoznawać i reagować na dezinformację

Janina Bąk

24 lutego obudziliśmy się w innym świecie. W takim, który musieliśmy wyjaśnić swoim dzieciom, mimo iż dla nas samych jest nie do końca zrozumiały. Zwłaszcza, że szybko okazało się, iż nie wszystkim wiadomościom, publikacjom i postom w social mediach możemy ufać. 2 marca Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych zanotował wzrost incydentów dezinformacji o 20000%! Dlatego teraz jeszcze ważniejszym jest, byśmy zachowywali czujność i każdej docierającej do nas informacji przyglądali się wyjątkowo uważnie.

Janina Bąk w swoim wystąpieniu opowie o etapach, przez które powinniśmy przejść, żeby móc ocenić, czy danej informacji możemy ufać. Przedstawi narzędzia, które mogą pomóc nam weryfikować doniesienia w mediach i social mediach oraz sposoby jak reagować, gdy na fałszywe i szkodliwe wiadomości natrafimy.

16.30

Zakończenie konferencji

Prelegenci

foto Józef Gawron

Józef Gawron

Polityk, samorządowiec, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego z okręgu tarnowskiego, w latach 2006-2015 radny powiatu proszowickiego. Od trzech kadencji członek Rady Programowej TVP S.A. Oddział w Krakowie.

Józef Gawron jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, magistrem inżynierem mechanikiem o specjalności „Technologia maszyn”. Ukończył również studia podyplomowe informatyczne, studia podyplomowe ekonomiczne o specjalności „Przedsiębiorczość” oraz studia podyplomowe „Menadżer Ochrony Zdrowia”.

W latach 2015-2018 zajmował stanowisko Wicewojewody Małopolskiego. W tym czasie realizował zadania związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Ostatnie lata pracował na stanowiskach menadżerskich w Tauron Polska Energia S. A. oraz w Kopalni Wapienia „Czatkowice”.

Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

foto Anna Butrym

Anna Butrym

Prezenterka, konferansjerka, moderatorka paneli dyskusyjnych, wideoblogerka i lektorka z wieloletnim doświadczeniem, obejmującym kilkaset realizacji w języku polskim, angielskim i węgierskim; regularnie zapraszana do prestiżowych projektów i seryjnych eventów dla polskich i zagranicznych zleceniodawców.

Trenerka i konsultantka wystąpień publicznych oraz prezentacji przed kamerą, pracowała także w bankowości (AML/CTF) jako analityczka i trenerka biznesu; z wykształcenia hungarystka, tłumaczka i skrzypaczka. Swoim szczegółowym dorobkiem zawodowym dzieli się na www.annabutrym.pl.

foto Tomasz Filipów

Tomasz Filipów

Założyciel i prezes Zarządu DISKUS Polska sp. z o.o., która dzięki sprawnemu zarządzaniu oraz jasno określonej wizji rozwoju spółki, stała się światowym liderem w produkcji urządzeń do usuwania danych oraz fizycznego niszczenia nośników pamięci.

Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej Krakowie (kierunek: Inżynieria i Robotyka) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek: Marketing i Zarządzanie). W latach 1998 – 2003 zdobywał doświadczenie jako Product Manager w krakowskiej Spółce Multioffice sp. z o.o.

Założyciel Centrum Badawczo-Rozwojowego, zlokalizowanego w Wieliczce koło Krakowa, w którym trwają intensywne prace nad stworzeniem innowacyjnej metody niszczenia danych z nośników typu flash. Laureat Prestiżowej nagrody „Osobowość Roku 2018” (powiat wielicki) w konkursie organizowanym przez Dziennik Polski oraz Gazetę Krakowską.

foto Krzysztof Mędrala

Krzysztof Mędrala

Prezes Zarządu w MedApp S.A., w firmie z branży medtech, działającej w obszarze medycyny cyfrowej, oferującej technologie wspierające diagnostykę obrazową i medycynę cyfrową nowej generacji. Odpowiedzialny za komercjalizację rozwiązań, ekspansję zagraniczną oraz realizację strategii rozwoju.

Karierę zawodową rozwijał w obszarach zarządzania przedsiębiorstwem, finansów, sprzedaży, technologii, rozwoju i restrukturyzacji firm. Prowadził projekty związane z tworzeniem i zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi Venture Capital i Private Equity. Uczestniczył w kilkunastu transakcjach fuzji i przejęć, zarówno po stronie kupujących, jak i sprzedających. Posiada bogate doświadczenie międzynarodowe, pracował między innymi w Rumunii i na Ukrainie.

Pełnił funkcje Prezesa Origin TFI S.A., Wiceprezesa Money Makers TFI S.A. oraz zasiadał w zarządach wielu innych instytucji finansowych i ubezpieczeniowych. Był także Dyrektorem Zarządzającym Alfa Bank w Kijowie, Wiceprezesem Zarządu Euro Bank S.A oraz Dyrektorem Pionu Sprzedaży i Marketingu HSBC Bank Polska S.A.

Absolwent Executive MBA Uniwersytet of Illinois oraz Uniwersytetu Warszawskiego (WIEMBA).

foto Paweł Przewięźlikowski

Paweł Przewięźlikowski

Współzałożyciel i Prezes Zarządu firmy biotechnologicznej Ryvu Therapeutics (dawniej Selvita S.A.), działającej w obszarze terapeutycznym w onkologii, gdzie odpowiada za zarządzanie strategiczne oraz rozwój biznesu. Przed podziałem korporacyjnym pełnił funkcję Prezesa Zarządu Spółki Selvita S.A. Paweł Przewięźlikowski pełni również funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Ardigen S.A. oraz Członka Rady Nadzorczej Selvita S.A., która została wydzielona z Ryvu Therapeutics S.A.

Paweł Przewięźlikowski rozpoczął karierę w spółce informatycznej Comarch w 1994 r., w której zarządzał działami oferującymi aplikacje dla branży farmaceutycznej, bankowej, przemysłowej i usługowej. Był współzałożycielem i pierwszym Prezesem Zarządu trzeciego największego portalu internetowego w Polsce – Interia.pl.

Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie zdobył dyplom mgr inż. informatyki oraz studiów MBA na Teesside University i Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Studiował również na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Paweł Przewięźlikowski został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz nagrodą EY Przedsiębiorca Roku w kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność.

foto Stefan Życzkowski

Stefan Życzkowski

Założyciel i wieloletni prezes ASTOR, obecnie w funkcji  przewodniczącego rady strategicznej spółki ASTOR. Firma jest dostawcą nowoczesnych technologii z zakresu automatyzacji, robotyzacji i systemów IT dla przemysłu.

Przewodniczył Radzie Uczelni Politechniki Krakowskiej pierwszej kadencji (2019-2020). Jest członkiem Rady Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczący Rady Nadzorczej w Związku Pracodawców Forum Automatyki i Robotyki Polskiej.

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Jego specjalność to komputerowe sterowanie i projektowanie obrabiarek i robotów. Od 1981 roku zajmował się programowaniem oraz tworzeniem interfejsów i gier komputerowych (niektóre z nich udało się z sukcesem sprzedać na rynku). Obecnie zaangażowany w propagowanie idei Przemysłu 4.0 w Polsce. Wierzy, że ludzie są najlepszym kapitałem. W każdym podejmowanym przez siebie działaniu, kieruje się zasadami współdziałania i budowania długotrwałych relacji opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu: #chodzioludzi. To w oczywisty sposób przekłada się na sposób funkcjonowania całej firmy.

Odznaczony medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wieloletni członek Business Centre Club. Obecnie ekspert BCC ds. przemysłu 4.0.

foto Magda Chelly

Magdalena Chelly

Wielokrotnie nagradzana światowa liderka cyberbezpieczeństwa. Została uznana przez ISFEC Global za jedną z 20 najbardziej wpływowych osobowości w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w 2017 i 2021 roku.

W swojej karierze Magda nosiła kilka kapeluszy. Była specjalistą ds. bezpieczeństwa informacji dla wielu organizacji, w tym międzynarodowych korporacji ubezpieczeniowych. Rozwijała biznesy w przestrzeni doradztwa cybernetycznego. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie zdobywane na całym świecie, współtworzyła start-up zajmujący się cyberbezpieczeństwem w Singapurze, wyceniony na 7 mln SGD w 2020 roku.

Międzynarodowe doświadczenie, wiedza techniczna oraz wielokulturowość dały jej możliwość różnorodnego spojrzenia i poglądów. Jej prace badawcze na temat cyberbezpieczeństwa zostały wyróżnione miedzy innymi przez IEEE, RSA Conference, World Congress on Internet Security (WorldCIS-2016), magazyn CYBER RISK LEADERS.

Prowadzi wciągające prezentacje na całym świecie w pięciu językach: angielskim, francuskim, polskim, włoskim i arabskim. Znana jest ze swojego przejrzystego stylu komunikacji oraz zdania, że cyberbezpieczeństwo jest dostępne dla wszystkich.

foto Piotr Mieczkowski

Piotr Mieczkowski

Dyrektor Zarządzający w Fundacji Digital Poland, która promuje cyfryzację jako element przewagi konkurencyjnej Polski. Posiada praktyczne doświadczenie w zakresie transformacji cyfrowej, procesów biznesowych, doradztwa strategicznego czy projektowania rozwiązań ICT. Świetnie zorientowany na temat takich zagadnień jak sztuczna inteligencja, RPA, big data, cloud computing, IoT, 5G czy smart cities. 

Ma 17-letnie doświadczenie w realizacji projektów w sektorze nowych technologii. Wcześniej pracował w globalnej firmie doradczej (EY), w firmie medialnej, u operatora komórkowego i stacjonarnego (Cyfrowy Polsat, Plus, Orange) oraz w globalnej firmie energetycznej (Shell).  Jest absolwentem Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada szereg specjalistycznych certyfikatów technicznych.

Autor lub współautor wielu raportów i polityk cyfrowych dotyczących nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Współtwórca strategicznego programu AI INFOSTRATEG, który wsparł wdrożenie AI w Polsce kwotą 840 mln zł.

foto Janina Bąk

Janina Bąk

Wykładowczyni akademicka. Psychofanka statystyki i badań marketingowych. Autorka książki „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby zdobyć Nobla”, która sprzedała się w liczbie ponad 100 000 egzemplarzy.

Uczy ludzi, że ze statystyką można i należy się zaprzyjaźnić – robi to na blogu JaninaDaily.com, na kanale YouTube „Statystycznie rzecz biorąc” i na żywo. Ma za sobą kilkaset wystąpień publicznych i szkoleń. Oprócz Polski, występowała również w Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, i wszędzie strasznie śmiano się z jej żartów o odchyleniu standardowym.

Umie liczyć, opowiadać i opowiadać o liczeniu. W jej historiach zasób słów jest tak bogaty, że mógłby samodzielnie spłacić cały dług publiczny Grecji. Lubi uczyć ludzi, że ze statystyką można i należy się zaprzyjaźnić.

Partnerzy MFI 2022

logo Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości
logotyp ASTOR
logo Banku Gospodarstwa Krajowego
logo Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska
logo Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
logo Fundacja Optimus
logo inicjatywy awangarda
logo Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią
logo Krakowski Park Technologiczny
herb Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Pileckiego w Oświęcimiu
logo Małopolskiego Instytutu Kultury
logo Stowarzyszenia Metropolia Krakowska
logo Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
logo Narodowy Bank Polski
logo SOLARIS
logo projektu spin
logo Tarnowa
logo Urzędu Komunikacji Elektronicznej
logo Uniwersytetu Pedagogicznegoy
logo Womai
logotyp Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki  w Krakowie