O kosmosie i kosmicznych technologiach

|

fotorelacja z paneli Przy kawie o innowacjach - kosmos i technologie kosmiczne

Kosmos – niczym nieograniczona i nieskończona przestrzeń. Bezmiar do testowania najnowocześniejszych technologii i kierunek ekspansji dla całej ludzkości. Jego badanie i podbój to jedno z największych wyzwań, ale i szans dla naszej cywilizacji. I właśnie o kosmosie, technologiach kosmicznych i możliwościach jakie ze sobą niosą rozmawialiśmy podczas zorganizowanego przez Małopolskę spotkania z cyklu „Przy kawie o innowacjach”, które odbyło się 29 listopada w HEVRE na krakowskim Kazimierzu.

Spotkaliśmy się w gronie ludzi, których umysły wykraczają poza ziemską przestrzeń, aby porozmawiać o tematach, nie tylko wyjątkowo interesujących, ale także coraz bardziej aktualnych i pożądanych, zwłaszcza z perspektywy biznesu.

Zaczęliśmy od podboju kosmosu, w świat którego w niezwykłym wykładzie zabrała nas niesamowita Agata Kołodziejczyk z Analog Astronaut Training Center. To współtwórczyni pierwszych analogowych baz kosmicznych, gdzie przeprowadza się symulacje misji pozaziemskich. Pracując w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) opracowała rewolucyjne rozwiązanie dla wielomodułowych teleskopów orbitalnych polegające na zmniejszeniu ich ciężaru oraz kosztów wyniesienia nad Ziemię. To także działaczka społeczna i popularyzatorka nauki. Za swoje osiągnięcia nominowana do wielu nagród (m.in. nagroda ONZ) i wielokrotnie nagradzana. W roku 2022 znalazła się na liście kobiet Forbes. Niewiele brakowało, aby to ona została wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA. Dzięki opowieści Pani doktor można było poczuć się jakby samemu uczestniczyło się w programie kosmicznym. Technologie nad którymi pracuje wraz z zespołem, i osiągnięcia w tej dziedzinie są imponujące.

Druga część spotkania sprowadziła nas do bardziej ziemskich tematów. Dzięki panelowej dyskusji dowiedzieliśmy się, jak technologie, które powstały by ułatwić podbój kosmosu można wykorzystać w biznesie, zarobić na nich, a jednocześnie ułatwić życie ludziom. W panelu wystąpili młodzi przedsiębiorcy, którzy już postawili w swojej działalności na technologie kosmiczne i już wiedzą, że zrobili słusznie. W dyskusji wzięła udział Ewa Borowska, oceanograf, astrobiolog, założycielka Extremo Technologies, firmy która wykorzystuje unikatowe cechy organizmów ekstremofilnych oraz ich metabolity wtórne do innowacyjnej biotechnologii dla zastosowań ziemskich, jak i na potrzeby obecnych oraz przyszłych misji kosmicznych. Była z nami także dr Noemi Zabari, współzałożycielka i prezes AstroTeq.ai, firmy opracowującej system prognozy trzęsień ziemi, który wysyła powiadomienia nawet na kilka dni przed wstrząsami. Technologia ta opiera się na danych kosmicznych: nowatorskim podejściu do wykorzystania zmian promieniowania kosmicznego i danych z obserwacji Ziemi. Grono przedsiębiorców uzupełnił Waldemar Franczak, współzałożyciel i prezes Spectator.earth, firmy która koncentruje się na ułatwieniach tworzenia informacji ze zdjęć satelitarnych. Autorska platforma internetowa firmy, daje możliwość łatwego pozyskania nowych i archiwalnych zobrazowań z satelitów, ich przetwarzanie, tworzenie adnotacji i dzielenia się analizami.
Szerszą perspektywę dyskusji nadała obecność w panelu Dyrektora Oddziału Terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) w Rzeszowie Michał Pileckiego. POLSA to instytucja rządowa, której działania są kluczowe dla rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Dyskusję moderował Jarosław Chojnacki – Broker Technologii ESA z Krakowskiego Parku Technologicznego To osoba świetnie znająca sektor kosmiczny zwłaszcza w Małopolsce, a równocześnie bardzo dobrze rozpoznawalna wśród film i instytucji działających w tym sektorze.

Technologie kosmiczne to temat wyjątkowo aktualny. To niemal synonim innowacji, i to innowacji, które zmieniają nasze życie. W Małopolsce chcemy i mamy potencjał ku temu by rozwijać badania w tym sektorze (co już się dzieje, a plany są dalekosiężne) oraz chcemy zapewnić odpowiedni klimat i wsparcie, tym którzy swoją działalność biznesową chcą oprzeć na technologiach kosmicznych. Być może „kosmiczna Małopolska” jest bliższa niż się wydaje.