Nadchodzi 12. Małopolski Festiwal Innowacji!

|

baner promujący Małopolski Festiwal Innowacji

Zanim odłożycie biznesowe plany, zanim wyjedziecie na wakacje, zanim oddacie się błogiemu lenistwu warto się zainspirować, warto poczuć małopolską kreatywność, warto poznać małopolskie wynalazki, a nade wszystko warto spotkać niezwykłych ludzi! Wszystko to i wiele więcej już podczas Małopolskiego Festiwalu Innowacji! Pamiętajcie – 20-26 czerwca… a nawet wcześniej!

Małopolski Festiwal Innowacji to czas, w którym wspólnie z partnerami przygotowujemy różnorodne wydarzenia, zapraszamy do kreatywnych rozmów, odwiedzania niezwykłych miejsc, a także poznania wyjątkowych wynalazków i rozwiązań. Choć zwykle trwa tydzień, w tym roku będzie nieco dłuższy i zacznie się nieco wcześniej – zaprasza Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

Przy kawie o… wodorze

Festiwalowy maraton zainaugurujemy już 7 czerwca. Wyjątkowa międzynarodowa konferencja, będąca równocześnie częścią dobrze znanego i bardzo popularnego cyklu – „Przy kawie o innowacjach” – zostanie poświęcona roli wodoru w przyszłości, tej bliskiej i nieco dalszej. To równocześnie pierwsza w Polsce Regionalna Konferencja Inicjatywy Awangarda.

Tematem przewodnim spotkania będzie wodór wraz z technologiami pokrewnymi. Skupimy się na najbardziej zaawansowanych technologiach, regionalnych doświadczeniach oraz dobrych praktykach, które mogą przyspieszyć proces transformacji w ramach sektora zrównoważonej energii. W konferencji wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz eksperci i przedstawiciele firm z Saksonii, Szkocji, Słowenii oraz Lombardii, a także oczywiście Polski i Małopolski. Spotkanie, prowadzone w języku angielskim, odbędzie się w formie hybrydowej.

O zero waste także przy kawie

Czym jest zero waste? Jak spożytkować rzeczy zużyte? Co zrobić, by odpady nie zaśmiecały środowiska? O tym wszystkim będziemy dyskutować dwa tygodnie później, a więc 21 czerwca.

Eksperci, tym razem w formule online, przybliżą to niezwykle ważne zagadnienie z perspektywy prowadzenia firmy. Dowiemy się czy działania proekologiczne mogą wpływać na zmniejszenie kosztów działalności przedsiębiorstwa, zwiększając jednocześnie jego konkurencyjność. Fachowcy podpowiedzą też jak rozpocząć wprowadzanie ekologicznych rozwiązań, a także w jaki sposób zbudować strategię na zasadach zero waste. To i wiele więcej zaprezentujemy na przykładach i doświadczeniach ludzi biznesu.

Na panel „Zero waste thinking – ekologia, inwestycja, która przynosi zysk” zapraszamy 21 czerwca.

„Innowacje w Małopolsce. Myślimy horyzontalnie”

– to tytuł konferencji głównej 12. Małopolskiego Festiwalu Innowacji, która będzie emitowana online ze studia usytuowanego w krakowskim Muzeum Armii Krajowej.

Spotkanie będzie składało się z trzech bloków, podczas których porozmawiamy o tym czy małopolska innowacyjność i kreatywność może być trampoliną do międzynarodowych sukcesów, jak zbudować i wykorzystać przewagę konkurencyjną, czy cyfrowa transformacja to bardziej szansa czy zagrożenie, jak dbać o cyberbezpieczeństwo swoje i organizacji, jak rozpoznawać i reagować na dezinformację. Tematykę tę przybliżą nam m.in. Paweł Przewięźlikowski – współzałożyciel oraz prezes Zarządu Ryvu Therapeutics, Stefan Życzkowski – założyciel i wieloletni prezes Zarządu ASTOR, Magda Chelly – Cybersecurity Expert & Accidental Hacker oraz Janina Bąk, autorka blogu JaninaDaily.com i kanału „Statystycznie rzecz biorąc” na YouTube.

Na konferencję zapraszamy również 21 czerwca. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się pod tym linkiem.

Partnerzy Małopolskiego Festiwalu Innowacji zapraszają!

Małopolski Festiwal Innowacji współtworzy w tym roku 16 partnerów. To dzięki nim mogliśmy przygotować ponad 40 różnorodnych wydarzeń. Choć pierwsze warsztaty, szkolenia, konsultacje, dni otwarte oraz pokazy rozpoczną się już 9 i 10 czerwca, to jednak ich zasadnicza cześć będzie miała miejsce w tygodniu festiwalowym.

Wśród naszych partnerów po raz pierwszy znalazły się jedne z największych polskich instytucji finansowych: Narodowy Bank Polski i Bank Gospodarstwa Krajowego.

NBP przygotował wydarzenia, których celem jest poprawa poziomu wiedzy ekonomiczno-finansowej w społeczeństwie. W ten sposób dowiemy się m.in. w jaki sposób zabezpieczane są znaki pieniężne, poznamy też innowacyjne instrumenty i usługi płatnicze w Polsce. Dodatkową zachętą do udziału w spotkaniu będzie możliwość odwiedzenia Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP, znajdującego się w budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej w Krakowie.

Bank Gospodarstwa Krajowego zaprasza przedsiębiorców. Podczas dedykowanego im webinaru będą mogli poznać możliwe formy wsparcia na wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych.

Po raz pierwszy w organizację Festiwalu włączył się także Urząd Komunikacji Elektronicznej, zapraszający na warsztaty z kodowania oraz Fundacja Optimus, która wraz z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, przybliży młodszym Małopolanom „poWody do oszczędzania wody”.

Przedsiębiorcy na pewno ucieszą się z oferty, którą przygotowało Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej. To m.in. bezpłatne konsultacje i usługi doradcze na realizację prac B+R oraz możliwość zdobycia finansowania z programu Horyzont. Do właścicieli firm skierowane są także propozycje przygotowane przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UJ, Stowarzyszenie Metropolia Krakowska oraz oczywiście Urząd Marszałkowski.

Osoby dopiero planujące założenie własnego biznesu Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zaprosi do interaktywnej gry symulującej pracę przedsiębiorstwa działającego w oparciu o koncepcję społecznej odpowiedzialności.

Nieco młodszym, będącym dopiero przyszłością małopolskiej nauki i gospodarki, radość z pewnością sprawią propozycje Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Z kolei miłośnicy innowacji w kulturze chętnie zapoznają się z ofertą Małopolskiego Instytutu Kultury. Dzięki tej niezwykłej regionalnej instytucji dowiemy się np. jak zbudować wirtualne muzeum!

Emocjonująco i nieco tajemniczo zapowiadają się warsztaty sensoryczne „Zobacz dotykiem” przygotowane przez Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI oraz oprowadzanie po unikalnej w skali kraju infrastrukturze badawczej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Wśród tegorocznych partnerów jest również Krakowski Park Technologiczny, Miasto Tarnów oraz Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Z pełnym programem Festiwalu zapoznacie się tutaj.

Na deser

Czymże byłby Małopolski Festiwal Innowacji bez małopolskich wynalazków?! Nie bardzo możemy sobie taką sytuację wyobrazić. Dlatego, także w tym roku, przybliżymy zdobycze regionalnej myśli technicznej, zapraszając do strefy małopolskich wynalazków.

Podobnie, jak w latach poprzednich, zostanie ona stworzona z materiałów filmowych, które opublikowane zostaną w dedykowanej zakładce na naszej stronie oraz na kanale Innowacyjna Małopolska na You Tube.

Małopolski Festiwal Innowacji organizowany jest dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach projektu Innowacyjna Małopolska, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (poddziałanie 3.3.1 RPO WM 2014-202). To m.in. dzięki temu wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Za koordynację i promocję Małopolskiego Festiwalu Innowacji odpowiada Województwo Małopolskie. Województwo jest także organizatorem konferencji głównej Festiwalu, spotkań z cyklu „Przy kawie o innowacjach” oraz strefy małopolskich wynalazków.