Małopolska pomaga uczyć programowania dzieci z domów dziecka

|

Małopolski FestiwaI Innowacji to jedyne tego typu wydarzenie w regionie, podczas którego każdy ma możliwość zobaczyć z bliska najciekawsze nowinki techniczne z ostatnich lat. Nowoczesne laboratoria, pokazy multimedialnych technologii, spotkania z kreatorami innowacyjnych rozwiązań – między innymi takie atrakcje czekają na uczestników tegorocznego MFI. W tym roku tematem przewodnim są innowacje społeczne. Zaproszeni eksperci i goście będą zastanawiać się, m.in. jak technologia wpływa na społeczeństwo i jak może mu służyć. Sprawdź, jakie atrakcje czekają w tym roku.

Innowacje pomagają dzieciom z domów dziecka
MFI to nie teoretyzowanie – tegoroczna odsłona pokazuje także w praktyce, że innowacje mogą zmienić życie na lepsze. W trakcie uroczystej inauguracji festiwalu, marszałek województwa małopolskiego, Jacek Krupa, przekazał bowiem czek o wartości 10 000 zł na projekt Szkoła 3.0, dzięki któremu dzieci z małopolskich domów dziecka odbędą całoroczny kurs programowania.

Nie mam wątpliwości, że wspierając najmłodsze i najbardziej potrzebujące dzieci, inwestujemy w naszą wspólną przyszłość – czyli w specjalistów, którzy za kilkanaście lat będą pracować i rozwijać Małopolskę. Dzięki właśnie takim projektom pokazujemy również, że nawet osoby ze środowisk wykluczonych, mogą rozwijać się w branży nowoczesnych technologii. To wielka wartość – komentuje Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Jak mówi Agnieszka Sadowska, Prezes Sarigato Foundation, organizator akcji Szkoła 3.0, pomoc darczyńców przy tym projekcie jest nieoceniona. – Nie udałoby się nam tyle zdziałać, gdyby nie wsparcie ludzi o ogromych sercach, firm, ale również instytucji. Istotne jest wsparcie władz lokalnych, bo uzmysławia mieszkańcom potencjał projektu i potrzebę nauki dzieci. Województwo Małopolskie angażując się w taką pomoc, walczy z wykluczeniem cyfrowym i wyrównuje szanse dzieci z trudną sytuacją – kończy Sadowska.

Przypomnijmy, Szkoła 3.0 to charytatywny projekt Fundacji Sarigato, który powstał w odpowiedzi na dramatyczną sytuację dzieci przebywających w domach dziecka. W październiku 2016 roku został uruchomiony program wsparcia dla 49 podopiecznych krakowskich ośrodków wychowawczych. W roku szkolnym 2016/2017 dzieci uczęszczały na cotygodniowe lekcje programowania, gdzie uczyły się tworzenia gier i aplikacji. Ponadto otrzymały indywidualne wsparcie wolontariuszy – mentorów (osoby głównie z branży IT). W październiku 2017 projekt ruszył po raz kolejny.

KOORDYNATOR MAŁOPOLSKIEGO FESTIWALU INNOWACJI

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Departament Nadzoru Właścicielskiego

ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków

Organizacja

12 63 03 474

mfi@umwm.pl

Promocja

12 63 03 393

mfi@umwm.pl

Formularz kontaktowy

5 + 12 =