Ekotransport to przestrzeń dla innowacji

|

foto z konferencji

Wieliczka, miasto soli było wczoraj miejscem drugiej – z cyklu czterech – konferencji regionalnych. Tematem pierwszej części wydarzenia był innowacyjny ekotransport i projekty, które zmienią branżę transportową w najbliższej przyszłości. W drugiej części eksperci zgłębili temat sukcesji, która jest jednym z najważniejszych wyzwań dla polskich firm rodzinnych. W finalnym wystąpieniu podane zostały najważniejsze informacje o Funduszach Europejskich dla Małopolski.

Transport umożliwia łączenie ludzi, miejsc, kultur i gospodarek, ale jednocześnie ma niemały wpływ na środowisko i klimat. Dobrze rozwinięta sieć transportowa jest ważnym czynnikiem lokalizacji działalności przemysłowej oraz mieszkaniowej, umożliwia również wzrost ruchliwości ludności i przyczynia się do rozwoju turystyki. Zrównoważony transport to jeden z istotniejszych celów rozwoju Województwa – powiedział Wicemarszałek Józef Gawron, który wraz z Dyrektorem Jerzym Kopciem reprezentował podczas konferencji Województwo Małopolskie.

Spotkanie rozpoczął inspirujący speech pod hasłem Innowacje to Wy, w którym Krzysztof Król, manager public relations projektu IFO, Letus Capital S.A., przedstawił nam niezwykły projekt i prototyp drona IFO. Ten dron, przypominający swoim kształtem spodek kosmiczny, może już za kilka lat przenieść sporą część transportu pasażerskiego i towarowego nad ziemię. Nowatorska konstrukcja sprawia, że dron przyszłości ma szansę stać się bardziej bezpiecznym, ekologicznym i przyjaznym człowiekowi narzędziem, a trwające testy prototypu mają za zadanie doprowadzić do uzyskania licencji dopuszczającej IFO do lotniczego przewozu przesyłek na terenie UE, co otworzy spółce europejskie rynki logistyczne.

Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny Innowacyjny ekotransport – nowoczesne technologie w transporcie – będzie szybciej i wygodniej? Poprowadził go Zbigniew Bartuś – redaktor, publicysta Forsal.pl, Dziennik Gazeta Prawna, Infor.pl. Bezdyskusyjnie największym wyzwaniem dzisiejszego transportu jest zmniejszenie zużycia paliw kopalnych, w tym dominującej ropy naftowej. Proces jej pozyskiwania, rafinacji i późniejszego spalania oddziałuje negatywnie na środowisko, dynamika jej cen może krótkookresowo destabilizować gospodarkę, a więc to, w jaki sposób z tym wyzwaniem poradzi sobie branża transportowa, będzie miało decydujący wpływ na jej rozwój w najbliższych latach. W panelu udział wzięli: Łukasz Franek – Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie; Dawid Kmiecik – przedsiębiorca, ekspert w segmencie Clean-Tech i elektromobilności; Waldemar Konietzka – Członek Zarządu MAN Trucks sp. z o.o.; i Tomasz Warchoł – Prezes Zarządu Koleje Małopolskie sp. z o.o.

Po dyskusji Marta Zalewska – Dyrektor ds. relacji partnerskich InPost sp. z o.o. opowiedziała nam o programie InPost Green City, który wspiera rozwój polskich miast zgodnie z ideą „smart city” – przez oferowanie mieszkańcom nowoczesnych usług, rozwoju optymalnej i ekologicznej sieci urządzeń.

Tematem drugiej części wydarzania była dyskusja o sukcesji w biznesie. Eksperci przyjrzeli się zarówno kontekstowi prawnemu sukcesji, jak i jej aspektowi emocjonalnemu. Podczas eksperckiej rozmowy udział wzięli Justyna Zając-Wysocka – Przewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Stefan Życzkowski – założyciel i wieloletni Prezes Zarządu ASTOR sp. z o.o., który podzielił się swoim osobistym doświadczeniem w zakresie przekazywania sterów firmy młodszemu pokoleniu oraz spostrzeżeniami jak taki proces wygląda w Japonii.

Finałem konferencji było wystąpienie eksperckie przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który opowie o Funduszach Europejskich dla Małopolski w perspektywie 2021 – 2027, głównie w kontekście wsparcia przedsiębiorczości w zakresie ekotransportu i elektromobilności.

Po konferencji uczestnicy mieli okazję zwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce.

Kolejne konferencje regionalne z cyklu Innowacyjna Małopolska odbędą się na jesieni w  Tarnowie i Nowym Sączu. ZapraszaMY już dzisiaj!

Tymczasem zachęcamy do oglądnięcia galerii zdjęć z konferencji w Wieliczce.