baner - nagłówek

Działania z zakresu technologii kosmicznych

na Akademii Górniczo-Hutniczej

Akademia Górniczo-Hutnicza od wielu lat zajmuje się technologiami kosmicznymi, w szczególności w zakresie technologii downstream, które są szeroko wykorzystywane do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

W 2020 roku decyzją Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej powstało Centrum Technologii Kosmicznych, którego działalność dedykowana jest kształceniu w zakresie technologii kosmicznych, prowadzeniu prac badawczych w tym zakresie oraz rozpowszechnianiu wiedzy o kosmosie i możliwościach jego wykorzystania w codziennym życiu.

AGH jako partner merytoryczny bierze udział w tworzeniu Inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej w Krakowie.

Wspólnie z Uniwersytetem w Tuluzie, Luksemburgu, Dusseldorfie i Lulei krakowka Akademia podjęła się organizacji Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego dla Ziemi i Ludzkości UNIVERSEH, w ramach którego uruchamia kształcenie w zakresie technologii kosmicznych oraz bierze udział w projektach badawczych w tym obszarze.

Od 2014 roku na uczelni funkcjonuje studencki zespół konstrukcyjny AGH Space Systems zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Zespół buduje rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne oraz gondole balonów stratosferycznych.

baner reklamowy

FACEBOOK

Zobacz naszą stronę na Facebook

LINKEDIN

Odwiedź nas na LinkedIn

YOUTUBE

Sprawdź nasz kanał na YouTube

Portal prowadzony przez:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki

ul. Racławicka 56
30-017 Kraków

pasek z logotypami unijnymi