Delegacja z kanadyjskiego Edmonton w Małopolsce

|

Delegacja z kanadyjskiego Edmonton w siedzibie Instytutu Łukasiewicz

 

Zacieśnia się współpraca Małopolski i kanadyjskiej Prowincji Alberta! A tym, co łączy te dwa regiony jest… wodór. Jak przebiegła wizyta delegacji z Edmonton w naszym województwie? Co odwiedzili i o czym rozmawiali zaproszeni eksperci? Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z tego wydarzenia.

Rewizyta kanadyjskiego Edmonton

W dniach 8-9 maja br. odbyła się wizyta delegacji kanadyjskiego Edmonton w Małopolsce, stanowiąca kolejny krok w rozwijaniu współpracy pomiędzy oboma regionami. Spotkanie to pokłosie niedawnej obecności delegacji Małopolski w Kanadzie, gdzie doszło do spotkań z przedstawicielami tamtejszego rządu m.in. z Minister Katarzyną (Kasha) Piquette oraz Heather Carmichael z Alberty. Wówczas przedstawiciele Małopolski, z Jerzym Kopciem, Dyrektorem Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki na czele, uczestniczyli w misji wodorowej organizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz w Canadian Hydrogen Convention w Edmonton (23-25/04.2024 r.).

Zaledwie tydzień od powrotu małopolskiej delegacji z Kanady mamy przyjemność gościć reprezentację tamtejszego rządu w Małopolsce. Rewizyta delegacji kanadyjskiej ma na celu bezpośrednie spotkanie się i dyskusję z przedstawicielami Małopolski oraz naszymi najbliższymi partnerami. Tematem szczególnie interesującym dla obu regionów jest rozwój technologii wodorowych.

Doskonałą okazją do prezentacji naszego potencjału w tym obszarze był udział delegacji Kanady w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, który odbywał się 8 maja br. Była to dodatkowa szansa na wymianę doświadczeń i pogłębienie relacji biznesowych.

Drugiego dnia wizyty zorganizowano strategiczne rozmowy w siedzibie Sieci Badawczej Łukasiewicz, podczas których obie strony przedstawiły swoje pomysły na dalszą współpracę. Wśród poruszanych tematów znalazł się m.in. rozwój gospodarek w oparciu wodorowy łańcuch wartości oraz bezpieczeństwo energetyczne. Podjęto również kwestie wzajemnego wykorzystania potencjałów regionu Alberty i Małopolski.

Delegacja odwiedziła Hutę Szkła Sieci Badawczej Łukasiewicz, gdzie zapoznała się z działalnością badawczo-rozwojową Instytutu. Ta wizyta pozwoliła kanadyjskim gościom na lepsze zrozumienie potencjału Małopolski w zakresie innowacji i technologii, co może być kluczowe dla dalszej współpracy.

Potencjał współpracy na rzecz technologii wodorowych

Warto nadmienić, iż w rozmowach uczestniczyli kluczowi przedstawiciele małopolskiego ekosystemu wodorowego, m.in. uczelnie (Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy) oraz Polski Klaster Technologii Kompozytowych, Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru, Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Wizyta delegacji z Edmonton była kolejnym krokiem w budowaniu mostów między Małopolską a Kanadą w obszarze technologii wodorowych. Ta wymiana doświadczeń i współpraca międzyregionalna mają potencjał przyniesienia korzyści obu stronom poprzez wspólne dążenie do zrównoważonego rozwoju i innowacji.