Innowacyjna Małopolska: Tarnów i ekoinnowacje

|

baner promujący konferencję

Zapraszamy na kolejną konferencję regionalną z cyklu Innowacyjna Małopolska. Tym razem spotkamy się 11 października w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Tematem wydarzenia będą ekoinnowacje, jako źródła energii przyszłości. W konferencji będzie można wziąć udział stacjonarnie lub online.

Panele fotowoltaiczne, wiatr, atom, biogaz, a może wodór? Co w niedalekiej przyszłości będzie zasilać nasze domy, biura, samochody i fabryki? Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na świecie pokazuje coraz wyraźniej, że zwrot w kierunku niskoemisyjności i zielonej transformacji jest dziś koniecznością. Tylko to pozwoli sprostać obecnym wyzwaniom,  zwiększać niezależność i bezpieczeństwo oraz zachować konkurencyjność. Świadom tego jest samorząd Województwa Małopolskiego, który podejmuje w tym kierunku szereg różnorodnych działań. Jednym z nich jest tarnowska konferencja.

Spotkanie rozpoczniemy od inspirującego speechu pod hasłem Innowacje to Wy, w którym Jadwiga Husarska – Creative Director z The True Green przedstawi nam niezwykłe wykorzystanie konopi włóknistych, które mają potencjał do zastąpienia drewna, m.in. w branży meblarskiej. Technologia opracowywana przez wrocławski start-up bazuje na naturalnych procesach obróbki, czyli prasowaniu i wiązaniu włókien konopi. Procesy te dają możliwość modyfikacji właściwości finalnego produktu, co zaowocowało już stworzeniem i wyprodukowaniem mebli użytkowych.

Kolejnym punktem programu będzie panel dyskusyjny: Zielona energia przyszłości – czy będzie bezemisyjna, nisko kosztowa i stabilna? Dyskusję poprowadzi Zbigniew Bartuś – redaktor, publicysta, obecnie piszący dla Forsal.pl, Dziennika Gazety Prawnej oraz Infor.pl. Ubiegłoroczny kryzys energetyczny zwrócił uwagę nas – odbiorców prądu na odnawialne źródła pozyskiwania energii, które zapewniają samowystarczalność. Odnawialne źródła mają ogromny potencjał do obniżenia cen energii i uniezależnienia gospodarek od importowanych paliw kopalnych. Wraz z pojawiającymi się nowymi technologiami produkcji energii, zmianom ulega także cały sektor energetyczny. Producenci inwestują coraz większe środki w badania i rozwój nowych technologii oraz podnoszenie efektywności już działających. Podczas panelu nasi eksperci zastanowią się nad kwestiami: na które źródła postawić? na ile OZE będą w stanie zastąpić importowane surowce? kiedy możemy liczyć na elektryczność pozyskiwaną z atomu? czy kolejne lata będą należały do zielonego wodoru? jaki potencjał mają biogazownie? Czy uda się znaleźć inne źródła energii w przyszłości…być może z kosmosu? W panelu udział wezmą: Piekarz Dawid – Ekspert ds. energetyki z Orlen Synthos Green Energy, Henryk Kubiczek – Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju Grupy Azoty S.A., dr inż. Michał Wieczorek – Dyrektor Centrum Szkła i Materiałów Budowlanych Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Dariusz Bojsza – Wiceprezes Zarządu ds. Energii i Klimatu Grupa Neo Energy.

Po panelu głos zabiorą eksperci z Krakowskiego Parku Technologicznego, którzy przybliżą nam kierunki, w którym podąża zielona transformacji gmin i przedsiębiorstw w Małopolsce.

Drugą część spotkania stanowić będzie kontynuacja dyskusji, którą rozpoczęliśmy na poprzednich konferencjach tzn. rozmawiać bedziemy nt. sukcesji w biznesie. Firmy rodzinne pełnią wyjątkowo ważną funkcję w generowaniu dochodu narodowego i rozwoju polskiej gospodarki. Przyjrzymy się zarówno kontekstowi prawnemu sukcesji, jak i jej aspektowi emocjonalnemu. W eksperckiej rozmowie udział weźmie Paweł Rataj – Radca Prawny specjalizujący się w doradztwie sukcesyjnym polskich firm rodzinnych oraz Grzegorz Krupnik – Prezes Zarządu Protech sp. z o.o, który podzieli się swoim osobistym doświadczeniem przekazywania firmy i sterów młodszemu pokoleniu.

Finałem konferencji będzie wystąpienie eksperckie przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który opowie o Funduszach Europejskich dla Małopolski w perspektywie 2021 – 2027, głównie w kontekście wsparcia w zakresie wrażania innowacji w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Po konferencji na uczestników stacjonarnych czeka zwiedzanie pobliskich zakładów Grupy Azoty Tarnów – Mościce. Grupa Azoty to lider rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie.

Aby wziąć udział w konferencji wystarczy się zarejestrować. Link do rejestracji oraz szczegółowy program konferencji znajduje się tutaj.