Control System unikalnej na skalę kraju maszyny – czyli jak opanować synchrotron

Szczegółowe informacje

Nazwa wydarzenia:

Control System unikalnej na skalę kraju maszyny – czyli jak opanować synchrotron

Data wydarzenia:

24 czerwca 2022 r.

Godzina wydarzenia:

14.00-15.30

Rejestracja:

zgłoszenie mailowe: agnieszka.cudek@uj.edu.pl

Miejsce wydarzenia:

NCPS SOLARIS, Kraków, ul. Czerwone Maki 98; wykład odbędzie się w sali konferencyjnej, a następnie uczestnicy zostaną oprowadzeni po całym centrum badawczym

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami:

Centrum jest dostosowane do poruszania się przez osoby niepełnosprawne

Opis wydarzenia

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS wytwarza światło synchrotronowe, które wykorzystywane jest przez naukowców, jak i przez przemysł, do badań składu czy struktury substancji. Do pierścienia akumulacyjnego, w którym krążą rozpędzone elektrony, dołączane są linie badawcze ze stanowiskami pomiarowymi. Akcelerator elektronów jakim jest synchrotron SOLARIS wykorzystywany jest do jest do badań w wielu dziedzinach, m.in. w biologii, fizyce, chemii, medycynie, archeologii, historii sztuki.

SOLARIS używa innowacyjnych i wyjątkowych rozwiązań do obsługi wysoko rozwiniętych podzespołów hardware’owych jak i software’owych. Kluczowy w naszej pracy jest kontakt z naukowcami, aby jak najlepiej dopasować i stworzyć odpowiednie rozwiązania technologiczne. W SOLARIS zespół specjalistów systemu kontrolnego programuje wszystkie urządzenia od podstaw, używając przy tym głównie języka programowania TANGO, które opiera swoje repozytoria na Pythonie. Programiści od zera zaprojektowali system sterowania sercem synchrotronu – działem elektronowym. Ponadto dostarczamy specjalne oprogramowanie na linie badawcze do obsługi znajdujących się tam device serwerów. Dział IT mierzy się z wyzwaniami z którymi ciężko spotkać się gdzie indziej. Nasza sieć została zaprojektowana w taki sposób, aby opóźnienia pomiędzy niektórymi maszynami nie przekraczały 0,2ms. W SOLARIS posiadamy ultra wydajne macierze dyskowe o łącznej pojemności przekraczającej 4PB. To właśnie na nich pracuje cały system kontroli, oraz są zapisywane dane pomiarowe z linii badawczych użytkowników. Wszystko pracuje na 18 fizycznych serwerach, które są w całości wykorzystane do stworzenia wirtualnego środowiska, za pomocą którego możemy efektywniej rozwijać potencjał sprzętowy Centrum SOLARIS. Na koniec, jakby tego było mało, wszystko jest zabezpieczone Centralnym Systemem Anty-wirusowym, Centralnym Systemem Backupowym oraz naszymi UTM. Jak opanowaliśmy największą maszynę badawczą w Polsce? Zapraszamy na wykład i oprowadzanie po tej unikalnej w skali kraju infrastrukturze badawczej.

W drugiej części pokażemy gościom halę eksperymentalną krakowskiego synchrotronu: największego urządzenia w Polsce, które służy badaniom naukowym i otwiera zupełnie nowe możliwości nie tylko dla naukowców z różnych dziedzin, ale także dla przemysłu.

Cel: Poznanie unikalnych rozwiązań oraz funkcjonowania Centrum SOLARIS.

Grupa docelowa: zapraszamy wszystkich zainteresowanych badaniami naukowymi, nowymi technologiami, czyli zastosowaniem systemów IT do obsługi unikalnej infrastruktury. Zapraszamy również specjalistów i pasjonatów z branży IT oraz osoby zainteresowane obejrzeniem niepowtarzalne i największej infrastruktury badawczej w kraju.

FACEBOOK

Zobacz naszą stronę na Facebook

LINKEDIN

Odwiedź nas na LinkedIn

YOUTUBE

Sprawdź nasz kanał na YouTube

WIEDZA O
INNOWACYJNEJ MAŁOPOLSCE

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki

ul. Racławicka 56,
30-017 Kraków

Kontakt

12 63 03 453

12 63 03 348

12 63 03 549

POLITYKA PRYWATNOŚCI