Małopolska Noc Naukowców
Małopolska Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy - Europejskiej Nocy Naukowców (ERN), która odbywa się tradycyjnie w ostatni piątek września w kilkudziesięciu krajach w ponad 400 miastach Europy.

Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez Komisję Europejską w 2005 roku i w przystępny oraz zrozumiały sposób, przybliża uczestnikom osiągnięcia naukowe, nowinki technologiczne oraz zachęca młodych ludzi do podjęcia kariery naukowej.
W Małopolsce, Noc Naukowców odbywa się od 2007 roku i koordynowana jest przez Województwo Małopolskie. Wydarzenie jest bezpłatne oraz dostępne dla każdego pasjonata nauki, bez względu na wiek. Naukowcy opracowujący program wydarzenia, każdego roku udowadniają, że nauka to wszystko co nas otacza, a praca, którą wykonują jest fascynująca i pełna satysfakcji. Tylko podczas tego wieczoru, można zajrzeć m.in. do profesjonalnych laboratoriów, sal wykładowych, zwiedzić gmachy uczelni, a także na własne oczy przekonać się, że naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, by nasze życie stało się lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne. Zapowiedzią Małopolskiej Nocy Naukowców jest konkurs plastyczny dedykowany dla dzieci oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Małopolski i ogłaszany przed wakacjami. Jego laureaci ogłaszani są na inauguracji w dniu wydarzenia.
Małopolska Noc Naukowców szybko wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń popularnonaukowych regionu i dziś można śmiało stwierdzić, że rozrosła się do rangi najważniejszego tego typu przedsięwzięcia w regionie, a nawet kraju.
W 2024 roku odbyła się 18. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, w której wzięło udział ponad 65 tys. osób. Drzwi swoich siedzib otworzyły m.in. małopolskie uczelnie wyższe, instytuty naukowe, firmy posiadające działy badawczo-rozwojowe, biblioteki, muzea i wiele innych (ok. 150 lokalizacji w regionie). Łącznie było to ponad 70 instytucji partnerskich zlokalizowanych w 12 miastach Małopolski: Krakowie, Tarnowie, Oświęcimiu, Chrzanowie, Nowym Sączu, Skawinie, Niepołomicach, Wadowicach, Sułkowicach-Bolęcinie, Krzeszowicach, Kleczy Dolnej i Zakopanem.
W programie znalazło się ponad 3 000 aktywności, które dostosowano do różnych grup wiekowych. W przygotowanie merytoryczne Małopolskiej Nocy Naukowców zaangażowało się ponad 2 600 naukowców, studentów i pracowników małopolskich instytucji.
Przedstawianie zagadnień trudnych w niekonwencjonalny sposób, sprzyjało ich zrozumieniu oraz zapamiętaniu. Na uczestników czekały m.in. warsztaty, eksperymenty, pokazy, wykłady, spotkania z naukowcami, zwiedzanie niedostępnych na co dzień laboratoriów, gry terenowe czy konkursy z nagrodami. Podglądanie kosmosu, symulatory, walki robotów, warsztaty programowania, warsztaty z fotografii, wizyta w Laboratorium Akustyki Technicznej, pokaz „Triki fizyki”, nocne pokazy chemiczne, taniec piorunów czy grająca Cewka Tesli, to tylko niektóre z aktywności, które można było zobaczyć.
Następna edycja wydarzenia czyli 19. Małopolska Noc Naukowców odbędzie się 26 września 2025 r. Zapraszamy!
Wydarzenie, którego koordynatorem jest Województwo Małopolskie, zrealizowane zostało w ramach projektu „European Researchers' Night and Researchers at Schools 2024-2025 in Malopolska” („Europejska Noc Naukowców i Naukowcy w szkołach 2024-2025 w Małopolsce”), akronim: ResHERO, finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101162463.