Hackathon dla Małopolski
Hackathon dla Małopolski to inspirujące dwudniowe wydarzenie, łączące specjalistów z różnych dziedzin, w celu opracowania rozwiązań, które mogą mieć realny wpływ na przyszłość województwa małopolskiego oraz jego rozwój.

Rozwiązania opracowane na hackathonie dedykowane są w szczególności dla miast czy lokalnych społeczności, głównie w obszarze szeroko pojętej zielonej transformacji i ekologii. Ważne, aby wykorzystywały one również nowoczesne technologie. Wydarzenie przyczynia się do wzmocnienia postaw przedsiębiorczych, kreatywnych i innowacyjnych jego uczestników (w szczególności wśród studentów małopolskich uczelni), a tym samym pomaga wzmocnić ich pozycję oraz zwiększa konkurencyjność na rynku pracy. Podczas wydarzenia kilkuosobowe interdyscyplinarne zespoły pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które mają za zadanie stworzyć konkretne projekty będące odpowiedzią na kluczowe wyzwania przedstawione na początku hackathonu. W każdej chwili swoje wsparcie dla zespołów oferuje grupa doświadczonych mentorów i ekspertów, którzy pomagają w rozwinięciu pomysłów oraz przeprowadzają przez cały proces twórczy. W drugim dniu wydarzenia powstałe projekty są prezentowane przed jury, które wybiera zwycięzców.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.
Hackathon dla Małopolski to wyjątkowo kreatywne wydarzenie dla wszystkich - nie tylko dla osób z technicznymi kompetencjami. Nie trzeba być informatykiem czy programistą. Wystarczy np. pasja do marketingu, tworzenia strategii dotarcia do klienta, umiejętność kreatywnego myślenia, praca w metodologii design thinking i wiele innych. One wszystkie przydadzą się podczas rywalizacji!
Hackathon dla Małopolski to również szansa na zdobycie:
- Praktycznej wiedzy w zakresie innowacji, nowoczesnych technologii i przedsiębiorczości.
- Rozwijania swoich umiejętności i kompetencji.
- Możliwości pracy z doświadczonymi mentorami oraz ekspertami, którzy pomogą rozwijać projekty.
- Cennych kontaktów z liderami branży i potencjalnymi inwestorami.
- Doświadczeń związanych z pracą zespołową i rozwijaniem projektów w dynamicznym środowisku.
- Atrakcyjnych nagród dla najlepszych zespołów.
Pierwsza edycja
Pierwsza edycja Hackathonu dla Małopolski odbyła się 23-24 listopada 2024 r. przy współpracy Województwa Małopolskiego i Startup Academy w krakowskim Klubie Studenckim „Kwadrat”. Ponad 60 uczestników pracowało nad wyzwaniami, które dotyczyły zrównoważonego transportu, zarządzania gospodarką wodną, eko-turystyką i budowaniem świadomego społeczeństwa. Swoje wyzwania do Hackathonu zgłosiły Koleje Małopolskie, Tatrzański Park Narodowy oraz Departament Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Interdyscyplinarne zespoły pracowały nad innowacyjnymi pomysłami, wymieniając się inspiracjami i testując kolejne rozwiązania, a na każdym etapie rywalizacji swoje wsparcie oferowali mentorzy oraz eksperci. Innowacyjne pomysły i dobra energia przerodziły się w rozwiązania, które w drugim dniu maratonu zaprezentowano przed jury. Eksperci reprezentujący instytucje publiczne, świat nauki oraz biznes oceni projekty na podstawie ich innowacyjności, możliwości wdrożenia oraz jakości przygotowanej prezentacji. Miejsce I przyznano zespołowi, który zaprezentował aplikację „Dracart”. Jest to inteligentny system zarządzania podróżą kolejami, który pomaga monitorować trasę pociągu i jego opóźnienia. Podczas wystąpienia lider zespołu przedstawił funkcjonalność działającej już aplikacji stworzonej na Hackathonie. Miejsce II zajęli twórcy aplikacji „Szlakownik” wspierającej zrównoważoną turystykę w Małopolsce. Planer trasy AI, alerty o bieżących warunkach atmosferycznych, opcja rezerwacji schroniska, czy też rozwiązania dotyczące usuwania śmieci, umożliwią również osobom z niepełnosprawnością ruchową zaplanować swoją górską przygodę. Miejsce III przyznano startupowi Grepo, za aplikację promującą ekologiczny styl życia, poprzez zdobywanie punktów za zakupy ekologicznych produktów.
I edycja Hackatonu dla Małopolski 2024 była również częścią programu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce, który odbywał się w dniach 18-24 listopada 2024 r.
Kolejne edycje
Druga edycja Hackathonu dla Małopolski odbędzie się już w dniach 7-8 czerwca 2025 r. Jego tematyka koncentrowała się będzie na trzech kluczowych obszarach: zielonej rewolucji, promocji regionu oraz zrównoważonej turystyce. Wydarzenie odbędzie się w Klubie Studenckim „Arka” przy ul. Klemensiewicza 3 w Krakowie i skierowane jest do tych, którzy mają świadomość, że przyszłość regionu można kształtować przez kreatywność, innowacje i zaangażowanie. Na miejscu dostępni będą mentorzy i eksperci, reprezentujący różne dziedziny biznesu. Zgłoszenia do hackathonu zostały już zamknięte.
Na jesień tego roku zaplanowano trzecią edycję Hackathonu dla Małopolski, która tym razem odbędzie się w Tarnowie.
Hackathon dla Małopolski organizowany jest w ramach projektu pn. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”, współfinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, inwestycja A3.1.1 Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie (numer umowy o objęcie wsparciem: KPO/22/LLL/U/0002).