TARGI KOMPOZYT-EXPO® – wodór przyszłością Małopolski

|

stoisko firmy na przestrzeni Małopolski podczas targów KOMPOZYT-EXPO

Dwa dni pełne prezentacji produktów, innowacyjnych technologii, nawiązywania kontaktów biznesowych, pokazów maszyn w cyklu produkcyjnym oraz inspirujących dyskusji o wodorze, kompozytach i przyszłości. W EXPO Kraków zakończyły się Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®. W wydarzenie mocno zaangażowało sie Województwo Małopolskie.

Małopolska była nie tylko organizatorem przestrzeni targowej dla małych i średnich firm z regionu, ale także jednym ze współorganizatorów międzynarodowej konferencji Accelerate the Process: Hydrogen – Composites – Future. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Józef Gawron.

Małopolska na targach innowacji

Dzięki inicjatywie „Małopolska na targach innowacji” w targach wzięło udział 10 małych i średnich przedsiębiorców z naszego regionu. Były to: Adkar, CADXPERT P. Gurga M. Dukat sp. k., Carbon Desing sp. z o.o., Elasto sp. z o.o., Grzegorz Sroga (baseny Magiline), HEXJA Composites sp. z o.o. sp. k., HORN sp. z o.o., IR CONSULTING Spadło, Żelichowska sp. j., SKZ! Marcin Skrzątek (VIVTEK), Talio sp. z o.o. Firmy zostały wyłonione w drodze otwartego naboru.  Małopolska pokryła im niemal 90% kosztów uczestnictwa!

W ramach wsparcia przedsiębiorcom zapewniliśmy stoisko targowe na przestrzeni open space pod szyldem Małopolski, oznaczone logotypem wystawcy, wyposażone w meble, posiadające dostęp do prądu i Internetu. Każdemu wystawcy zapewniliśmy również obsługę logistyczną stoiska oraz catering. Dla każdej firmy przygotowane zostały 3 spotkania matchmakingowe z partnerami z kraju i zagranicy.

„Małopolska na targach innowacji” to inicjatywa realizowana w ramach projektu Innowacyjna Małopolska. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Hydrogen – Composites – Future

Konferencja składała się z dwóch części. Pierwszy panel a charakterze bardziej strategicznym zgromadził prelegentów, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem polityk i warunków do implementacji określonych rozwiązań wodorowych w praktyce. Poruszono problematykę obecnych uwarunkowań oraz trendów, które wpływają na określone decyzje wśród decydentów – zarówno na płaszczyźnie krajowej, jak też międzynarodowej. Zaprezentowane zostały również koncepcje współpracy międzyregionalnej, szanse na wspólne projekty oraz strategie działania za jakimi należy aktywnie podążać celem zbudowania silnego ekosystemu energetycznego wokół wodoru jako paliwa przyszłości. O znaczącej roli Małopolski w rozwoju technologii wodorowych mówił przy tej okazji Reinier Zweers, obecny Przewodniczący Inicjatywy Awangarda (IA), który przybył do Krakowa również celem zainaugurowania nowego Projekty Pilotażowego IA – Wodór (H2). Liderem tego projektu będzie Małopolska.

Jesteśmy w momencie ważnych przemian, które następują jednocześnie w różnych ośrodkach ważnych z punktu widzenia polityki czy gospodarki i stwarzają dobrą jak nigdy dotąd okazję do inwestowania w wodór – zarówno w wymiarze praktycznym, jak też przede wszystkim teoretycznym, ponieważ naszym pierwszej celem w budowaniu małopolskiego ekosystemu wodorowego jest oparcie go na wiedzy i świadomości obywateli – powiedział wicemarszałek Józef Gawron.

Drugi panel poświęcony był wymianie doświadczeń w rozwoju technologii wodorowych. „Wodorowi praktycy” tj. osoby czynnie biorące udział w opracowywaniu, testowaniu i popularyzowaniu technologii wykorzystujących wodór w różnego rodzaju projektach wymienili się etapem prac wraz z przedstawicielami biznesu reprezentującym firmy z Polski i Europy. Taka wymiana jest szczególnie ważna, by jak najszybciej doprowadzić do komercjalizacji wdrożenia technik wodorowych w codziennym życiu Małopolan, czy Europejczyków.

To właśnie rozwój innowacyjności i konkurencyjności podmiotów z tej ostatniej wiąże się nie tylko ze sprzedażą produktów i usług nabywcom, ale też z szerszym celem przekształcania Małopolski w region energetycznie zrównoważony, m.in. w oparciu o wzmacnianie potencjału wodorowego – kontynuował wicemarszałek Józef Gawron.

Zachęcamy do oglądnięcia poniższej galerii zdjęć z  wydarzenia. Autorem zdjęć jest Jacek Młynarz.