Transformacja przedsiębiorstwa w erze automatyzacji
Konferencja regionalna – Zator
Informacje
Data:
10 lipca 2024 r.
Godzina:
10:00-13:30
Adres:
Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie w siedzibie firmy PROTECH (Romana Rybarskiego 1, 32-640 Zator) oraz online
Dla uczestników stacjonarnych do dyspozycji będzie punkt konsultacyjno – informacyjny Funduszy Europejskich, w którym specjalista ds. Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego podpowie jakie są możliwości finansowania projektów.
Program
Program
Zapoznaj się z harmonogramem wydarzenia
09.30 – 10.00
Rejestracja / powitalna kawa
10.00 – 10.10
Otwarcie konferencji
Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
10.10 – 10:30
Speech
Innowacje to Wy – inspirujące pomysły na biznes
Maciej Stanuch – CarnaLife Holo Technology Manager, MedApp S.A
CarnaLife Holo to przełomowa technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych diagnostycznych, wspierająca planowanie i przeprowadzanie zabiegów medycznych. Z pomocą gogli HoloLens 2 firmy Microsoft lekarz widzi w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram odzwierciedlający strukturę obrazowanego obszaru anatomicznego. Użytkownik może wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem, między innymi obracając go, skalując, przemieszczając, czy też wchodząc we wnętrze struktur anatomicznych – przy pomocy gestów i komend głosowych, bez utraty sterylności. System ten daje między innymi możliwość na skrócenie czasu zabiegów, zwiększenie precyzji ich wykonania, a także zmniejszenie liczby komplikacji dla pacjentów.
10:30 – 11.40
Panel dyskusyjny
Automatyzacja jako spiritus movens nowoczesnego przedsiębiorstwa: czy technologie da się „uszyć na miarę” ?
Uczestnicy:
Grzegorz Krupnik – Prezes Zarządu Protech sp. z o.o
dr hab. inż. Ireneusz Dominik, prof. AGH – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Katedra Automatyzacji Procesów, AGH
Tomasz Filipów – Prezes Zarządu DISKUS Polska
Andrzej Garbacki – Wiceprezes Zarządu ds. robotyzacji ASTOR
Renata Poreda – Rzecznik Prasowy Forum Automatyki i Robotyki Polskiej
Automatyzacja, cyfryzacja, robotyzacja są coraz powszechniej stosowane w polskim przemyśle. Roboty już wykonują ciężkie, złożone zadania produkcyjne, pozwalając na zwiększenie wydajności i redukcję kosztów. Obecnie potężnym narzędziem napędzającym powstawanie innowacji w tym obszarze staje się dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Pozwala to na automatyzację coraz bardziej zaawansowanych zadań, które wcześniej były zarezerwowane wyłącznie dla ludzi. Transformacja i wprowadzanie nowych technologii w przedsiębiorstwie wielu osobom może wydawać się skomplikowana, trudna do wdrożenia lub nawet nieosiągalna – w szczególności dla małych firm, które nie dysponują dużymi budżetami. Czy jednak taki wilk straszny jak go malują?
Podczas panelu eksperci postarają się odpowiedzieć na pytania: Kiedy jest odpowiedni moment na transformację biznesu?Jakie błędy są najczęstsze przy wdrażaniu technologii? Jak dobrać systemy, aby automatyzacja była dostosowana do potrzeb i możliwości danej firmy ? Jak zabezpieczać sieci przemysłowe? Jakie instytucje w Małopolsce wspierają rozwój Przemysłu 4.0? I dlaczego, zamiast narzekać na rzeczywistość, należy szukać szans?
11.40 – 12:00
Przerwa kawowa
12.00 – 12.10
Speech
Hub4industry – narzędzie wsparcia w cyfryzacji przedsiębiorstw
Wojciech Przywała – specjalista ds. cyfryzacji MŚP, Krakowski Parki Technologiczny
Przejście procesu transformacji z sukcesem wymaga od przedsiębiorcy dobrego i wszechstronnego przygotowania. Realną pomocą w tym procesie są huby innowacji cyfrowych. Działający na terenie południowej Polski hub4industry, Europejski Hub Innowacji Cyfrowych Krakowskiego Parku Technologicznego, oferuje kompleksowe wsparcie – od szkoleń, poprzez audyty i doradztwo, po wdrożenia pilotażowe. Wszystkie usługi dla małych i średnich przedsiębiorstw świadczone są nieodpłatnie.
Dzięki zaangażowaniu ekspertów z wiodących firm i instytucji, konsorcjum hub4industry pomaga pokonać bariery organizacyjne, finansowe oraz związane z dostępem do wiedzy, które często utrudniają i opóźniają proces transformacji w przedsiębiorstwie.
12.10 – 12.40
Rozmowa ekspercka
Czas sukcesorów – jak innowacje wspierają rozwój firm rodzinnych
Piotr Wąsik – założyciel i właściciel WAMECH P.S.A., nestor
Wojciech Wąsik – Prezes Zarządu WAMECH P.S.A., sukcesor
Zapraszamy na panel ekspercki poświęcony wpływowi młodego pokolenia na rozwój firm rodzinnych. Podczas spotkania omówimy kluczowe strategie sukcesji, które umożliwiają efektywne przekazywanie wiedzy, władzy i własności biznesu, oparte na wspólnie wyznawanych wartościach. Skupimy się również na metodach utrzymania stabilności i ciągłości działalności przedsiębiorstwa w dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych i technologicznych.
Dołącz do nas, aby poznać praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania sukcesją w firmach rodzinnych. Będziesz miał okazję podzielić się swoimi doświadczeniami oraz skorzystać z wiedzy ekspertów i innych przedsiębiorców, którzy stawiają czoła podobnym wyzwaniom. To wyjątkowa okazja do zdobycia cennych informacji i nawiązania kontaktów wspierających rozwój Twojej firmy.
12.40 – 13.00
Wystąpienie eksperckie
Czy kosmos pomaga wdrażać innowacje na Ziemi?
prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
13.00 – 13.20
Lunch
13.00 – 13.20
Zwiedzanie nowoczesnych, zrobotyzowanych hal produkcyjnych firmy PROTECH
PROTECH to rodzinna firma, posiadająca największy zakład produkcyjno – przemysłowy działający w specjalnej strefie ekonomicznej w Zatorze.
W ciągu 30 lat PROTECH przeszedł imponującą drogę rozwoju: od małej rodzinnej firmy, do przedsiębiorstwa prężnie działającego na zagranicznych rynkach. Początkowa działalność firmy oparta była na produkcji kotłów grzewczych, które przyniosły przedsiębiorstwu sukces, stopniowo pozwalając na zwiększenie możliwości produkcyjnych.
PROTECH jest ukierunkowany na rozwój, dlatego stawia na nowe technologie i inwestuje w najnowocześniejszy sprzęt. Firma przeszła cyfryzację i sukcesywnie rozbudowuje park maszynowy. Dzięki odważnym decyzjom oraz efektywnemu wykorzystywaniu istniejących możliwości dofinansowania inwestycji zbudowano nowoczesny zakład produkcyjny i stworzono park maszynowy, dzięki któremu PROTECH jest jedną z najbardziej zrobotyzowanych firm w Polsce (i trzecim przedsiębiorstwem w naszym kraju stosującym metodę spawania hybrydowego). Według metodologii IFR współczynnik robotyzacji firmy wynosi 571 robotów / 10 000 pracowników przy średniej 71 dla Polski.
Dzisiaj PROTECH zajmuje się wszechstronną obróbką blachy (w tym cięcie laserowe, gięcie, zrobotyzowane spawanie, malowanie proszkowe, czy obróbka skrawaniem). Wyroby z Zatora trafiają w dużej mierze do sektora automotive (w postaci ram i zabudów samochodów ciężarowych i naczep) oraz do branży wentylacyjnej jako kurtyny powietrzne, filtry i rekuperatory.
Prelegenci
Prelegenci
Poznaj gości naszej konferencji
Maciej Stanuch
CarnaLife Holo Technology manager w MedApp S.A. odpowiedzialny za rozwój innowacyjnego systemu Mixed Reality służącego do planowania jak i wspierania zabiegów i operacji medycznych.
W obszarze technologii medycznych pracuje od ponad 6 lat. Autor publikacji naukowych na temat AR/MR, uczenia głębokiego w medycynie i biometrii. Autor patentu na urządzenie do identyfikacji biometrycznej oraz zgłoszenia patentowego w zakresie radioterapii. Wcześniej zaangażowany w liczne projekty, w tym projekt Rosetta dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Grzegorz Krupnik
Sukcesor i prezes zarządu PROTECH sp. z o.o. – rodzinnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Studia podyplomowe z zarządzania projektami (Wyższa Szkoła Europejska im. Tischnera), zarządzania produkcją (Akademia Górniczo-Hutnicza) oraz Executive MBA (Akademia Leona Koźmińskiego). Specjalizuje się w obszarach związanych z energetyką, OZE, elektromobilnością, przemysłem metalowym, projektami inwestycyjnymi, Przemysłem 4.0 i robotyzacją.
W 2017 wraz z bratem przejął stery w zarządzaniu przedsiębiorstwem i z sukcesem zwiększył kilkukrotnie skalę biznesu. Aktywny członek organizacji biznesowych -> BCC, FBN, YPO oraz wolontariusz w programach mentorskich.
Ireneusz Dominik
Dr hab. inż, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie specjalizujący się w zagadnieniach Przemysłu 4.0. Kierownik grupy badawczej w Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji oraz kierownik Zespołu Badawczego „Przemysłowe Systemy Sterowania” w Grupie Badawczej Industry 4.0.
Ściśle współpracuje z przemysłem wykonując szereg prac badawczych i rozwojowych, również w roli audytora do spraw cyfryzacji i robotyzacji.
Tomasz Filipów
Założyciel firmy DISKUS Polska sp. z o.o., w której od początku pełni funkcję Prezesa Zarządu i która dzięki sprawnemu zarządzaniu oraz jasno określonej wizji rozwoju stała się światowym liderem w produkcji urządzeń do usuwania danych oraz fizycznego niszczenia nośników pamięci. Założyciel Centrum Badawczo-Rozwojowego, zlokalizowanego w Wieliczce koło Krakowa, w którym trwają intensywne prace nad tworzeniem innowacyjnych metod niszczenia danych.
Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej Krakowie (kierunek: Inżynieria i Robotyka) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek: Marketing i Zarządzanie). W latach 1998 – 2003 zdobywał doświadczenie jako Product Manager w krakowskiej Spółce Multioffice sp. z o.o.
Andrzej Garbacki
Wiceprezes Zarządu ds. robotyzacji ASTOR. Od 25 lat związany z firmą ASTOR. Odpowiedzialny za rozwój oferty oraz prowadzenie i wspieranie projektów wspomagających sprzedaż systemów automatyki. Przez wiele lat odpowiadał za sprzedaż oprogramowania przemysłowego AVEVA (dawniej Wonderware) w Polsce, pracę działów wsparcia technicznego i marketingu oferowanych produktów. Odpowiadał za wdrożenie w firmie profesjonalnej metodyki sprzedaży rozwiązań, wprowadził do oferty usługi konsultingowe, świadczone obecnie pod marką ASTOR Consulting. Nadzorował projekt związany z rozwojem rozwiązań z zakresu robotyki przemysłowej oraz podnoszenia efektywności energetycznej, a także projekt inkubatorów przedsiębiorczości w firmie ASTOR – ASTORup!
Mentor biznesowy w programie ScaleUP realizowanym przez Krakowski Park Technologiczny. Dyrektor Operacyjny firmy ASTOR w latach 2016-2020 odpowiedzialny za wdrażanie strategii firmy na te lata. Obecnie rozwija strukturę ASTOR Robotics Center w Krakowie i odpowiada za biznes związany z robotyką.
Renata Poreda
Rzeczniczka Prasowa FAIRP. Ekspertka w zakresie wizerunku i Public Relations z ponad 20 letnim doświadczeniem. Od niemal 10 lat związana z komunikacją branży przemysłowej i nowoczesnych technologii.
Obecnie łączy funkcję rzecznika prasowego Forum Automatyki i Robotyki Polskiej oraz PR Managera w ASTOR – firmie, która jest jednym z 16 członków założycieli FAIRP. Wspiera działania CSR i współtworzy koncepty kreatywne kampanii komunikacyjnych. Redaktor naczelna pisma Biznes i Produkcja. Prowadzi także Biznes i Produkcja Podcast. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations.
Absolwentka podyplomowych studiów w zakresie Public Relations (UJ) oraz Marketingu w sieci (WSE im. ks. J. Tischnera). Ukończyła również prestiżowy program brytyjskiego instytutu „The Chartered Institute of Marketing, prowadzony w Polsce przez Questus – akredytowane centrum egzaminacyjne.
Zwolenniczka nurtu komunikacji empatycznej i nastawionej na autentyczne historie. Prywatnie interesuje się psychologią, motoryzacją, biografiami i kuchennymi eksperymentami. Uwielbia góry i rower. Biega.
Wojciech Przywała
Ekspert Krakowskiego Parku Technologicznego, pracuje z klientami w projekcie hub4industry. Pomaga MŚP w strategicznym planowaniu transformacji cyfrowej, poszukiwaniu źródeł finansowania oraz wdrażaniu innowacji.
Chętnie odpowie na wszystkie pytania dotyczące usług Europejskiego Hubu Innowacji Cyfrowej (EDIH) dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Piotr Wąsik
Założyciel i właściciel firmy WAMECH P.S.A. Mgr inż. mechanik, absolwent Wydz. Mechanicznego Politechniki Krakowskiej oraz Szkoły Biznesu PK i Central Connecticut State University. Posiada 42 letnie doświadczenie w projektowaniu i wykonawstwie urządzeń do transportu wewnętrznego i 34 letnie w prowadzeniu firmy rodzinnej.
Trener innowacji, ekspert SZJ, egzaminator w Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, laureat nagród Rzemieślnik Małopolski, Lider Przedsiębiorczości, Przedsiębiorca Fair Play, Innowator Małopolski 2016. Wielokrotnie nagradzany za działalność zawodową i społeczną, w tym Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP, Honoris Gratia przez Prezydenta Krakowa i Złotą Odznaką im. Jan Kilińskiego przez Związek Rzemiosła Polskiego. Nestor.
Wojciech Wąsik
Prezes Zarządu WAMECH P.S.A. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej i Szkoły Biznesu Central Connecticut State University i PK. Od 2010 roku CEO WAMECH P.S.A. Sukcesor.
Tadeusz Uhl
Prof. dr hab. inż., Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Autor ponad 1000 artykułów naukowych, Promotor 55 obronionych prac doktorskich. Założyciel 28 firm start-up ze studentami. Autor 62 patentów krajowych i międzynarodowych. Wiele z nich zostało wdrożonych w praktyce.
W latach 2013 do 2016 był, jako jedyny Polak, członkiem High Level Group Key Enabling Technologies, która ustalała priorytetowe kierunki rozwoju technologii w Europie. Jako pierwszy wprowadzał do Polski pojęcie mechatroniki oraz doprowadził do uznania zawodu mechatronika w Polsce.
Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych – przedsięwzięcie realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności – Komponent A „Odporność i konkurencyjność gospodarki”, inwestycja A3.1.1.