Innowacje w lokalnej gospodarce
Konferencja regionalna – Miechów
Program
Program
Zapoznaj się z harmonogramem wydarzenia
09.30 – 10.00
Rejestracja / powitalna kawa
10.00 – 10.15
Wystąpienie otwierające
Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
10.15 – 10.30
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Grzegorz Puda – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej
10.30 – 12.00
Panel dyskusyjny
Innowacje, inwestycje, współpraca – nowoczesna gospodarka lokalna
Krzysztof Gamrat – Prezes Zarządu Linoszczel sp. z o.o.
Bartosz Józefowski – Wicedyrektor działu parku technologicznego, Krakowski Park Technologiczny
Dariusz Marczewski – Burmistrz Gminy i Miasta Miechów
Bartłomiej Skrzydlewski – Prezes Zarządu Amplus sp. z o.o.
Q&A – sesja pytań i odpowiedzialnej
Dyskusja panelowa poświęcona będzie inwestycjom w Polskiej Strefie Inwestycji oraz wyzwaniom i oczekiwaniom w związanym ze współpracą samorządów z przedsiębiorstwami. Zastanowimy się jaki wpływ mają władze samorządowe na przyciągnięcie inwestorów, jak powinny wyglądać relacje z nimi i jakie wsparcie mogą zaproponować zainteresowanym firmom. Od inwestorów dowiemy się czego oczekują od samorządu oraz jak mogą się zaangażować w lokalną społeczność i jej rozwój.
12.00 – 12.15
Przerwa kawowa
12.15 – 13.00
Rozmowa ekspercka
Biogazownie rolnicze – niedoceniony potencjał
Jolanta Kamińska – Redaktorka, Magazyn Biomasa, wydawca w Biomass Media Group
Paweł Sulima – Doradca strategiczny, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Q&A – sesja pytań i odpowiedzi
Rozmowa będzie dotyczyć wyjątkowo aktualnego obecnie tematu jakim jest biogaz. Obecna sytuacja na rynkach stawia nowe wyzwania w zakresie ograniczenia kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej. Z rozmowy dowiemy się jak wygląda obecny stan sektora biogazowego w Polsce, jakie są perspektyw jego rozwoju w Polsce oraz jak to wygląda w Europie. Poznamy również założenia projektu Innowacyjna biogazownia oraz dowiemy się jaki wpływ na otoczenie ma eksploatacja biogazowni.
13.00 – 13.30
Lunch
13.30 – 14.15
Świat Lema to już nie przyszłość.
Trendy technologiczne 2022
dr Maciej Kawecki – Prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie
W ramach wystąpienia zostaną przedstawione trendy technologiczne widoczne szczególnie w ramach wszystkich największych scen technologicznych, na których Pan Maciej osobiście był w 2021 i 2022 roku, a więc CES w Las Vegas, GITEX w Dubaju, Display WEEK w San Jose, WMC w Barcelonie oraz Web Summit w Lizbonie. Do tych trendów należy w szczególności dataizm, deglobalizacja, transformacja klimatyczna, kryzys służby zdrowia, biologizacja technologii, świat lustrzanych odbić (Metaversum) oraz technologia natury. Każdemu z trendów przyporządkowane zostaną najbardziej rewolucyjna osiągnięcia polskiej nauki oraz techniki w tym rozwijane przez polskie i małopolskie startupy pokazujące jak Polska wpisuje się w powyższe trendy. Będą do nich należały w szczególności pierwsze na świecie ekrany drukowane świtałem. Pierwsza na świecie kapsułka endoskopowa, która wykonuje 50 tys. zdjęć układu pokarmowego, a AI diagnozuje zmiany nowotworowe. Projekty digitalizujace zmysły, jak dotyk czy zapach. Wystąpienie ma łączyć to w czym dr specjalizuję się szczególnie, a więc przewidywanie trendów technologicznych oraz prezentowanie aktualnych postępów małopolskiej i polskiej myśli technicznej
Prelegenci
Prelegenci
Poznaj gości naszej konferencji
Józef Gawron
Polityk, samorządowiec, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego z okręgu tarnowskiego, w latach 2006-2015 radny powiatu proszowickiego. Od trzech kadencji członek Rady Programowej TVP S.A. Oddział w Krakowie.
Józef Gawron jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, magistrem inżynierem mechanikiem o specjalności „Technologia maszyn”. Ukończył również studia podyplomowe informatyczne, studia podyplomowe ekonomiczne o specjalności „Przedsiębiorczość” oraz studia podyplomowe „Menadżer Ochrony Zdrowia”.
W latach 2015-2018 zajmował stanowisko Wicewojewody Małopolskiego. W tym czasie realizował zadania związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Ostatnie lata pracował na stanowiskach menadżerskich w Tauron Polska Energia S. A. oraz w Kopalni Wapienia „Czatkowice”.
Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Grzegorz Puda
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej od 26 października 2021 r., menedżer, samorządowiec, wykładowca. 6 października 2020 r. powołany na urząd Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 23 lipca 2019 r. był pełnomocnikiem rządu do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku w Katowicach. 15 lipca 2019 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Tę samą funkcję pełnił w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które powstało w wyniku przekształcenia Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Doświadczenie samorządowe zdobył m.in. jako koordynator w starostwie powiatowym i Radny Rady Miejskiej Bielska-Białej. Mandat radnego wykonywał niemal przez trzy kadencje, do czasu wyborów do Sejmu w 2015 roku. Poseł VIII i IX kadencji. W Sejmie pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Infrastruktury oraz Sekretarza Sejmu.
Studia wyższe ukończył z tytułem magistra-inżyniera z zakresu zootechniki na Akademii Rolniczej w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w Polsce, jak i za granicą, gdzie pracował dla wiodących firm. W Polsce kilka lat pracował w jednej z największych instytucji finansowych w Europie. Zanim objął mandat posła, jako menedżer z powodzeniem rozwijał jedną z bielskich spółek. Był także wykładowcą akademickim na jednej z bielskich uczelni.
Prywatnie pasjonat żeglarstwa.
Bartosz Józefowski
Wicedyrektor Działu Parku w Krakowskim Parku Technologicznym. Przewodniczący Małopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. Zajmuje się innowacjami technologicznymi od 2013 r. Kieruje hub4industry czyli European Digital Innovation Hub’em w Krakowie. Utworzył i prowadził akcelerator startupów przemysłowych KPT ScaleUp, który dla ponad 25 klientów korporacyjnych szukał, selekcjonował i nadzorował ponad 80 wdrożeń w fabrykach nowych technologii dostarczanych przez polskie startupy. Współtwórca Radaru Innowacji dla Przemysłu 2021.
Absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wykłada na studiach MBA w KSB UEK oraz na AGH.
Dariusz Marczewski
Burmistrz Gminy i Miasta Miechów. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w pracach samorządu i działaniach na rzecz rozwoju Gminy Miechów. W wyborach samorządowych 21 października 2018 r. wybrany został na III kadencję – Burmistrza Gminy i Miasta Miechów.
Absolwent administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył studia podyplomowe Public Relations na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Bartłomiej Skrzydlewski
Prezes Amplus sp. z o.o. Pracę w spółce Amplus rozpoczął niemal 15 lat temu jako Asystent, przechodząc kolejne szczeble stanowisk. W ramach rozwoju Grupy Spółek Amplus, od kwietnia 2018 roku Prezes Zarządu w spółce Siejesie sp. z o.o. Firma, której przewodzi prowadzi zaawansowane badania nad stworzeniem innowacyjnego wysokowydajnego procesu wertykalnej, wielopoziomowej i hydroponicznej uprawy ziół i sałat w budynku odizolowanym od otoczenia, w którym warunki środowiskowe będą ściśle mierzalne i sterowalne. Spółka jest w trakcie finalizacji budowy Centrum B+R.
Od września 2019 roku Prezes Stowarzyszenia Sadów Sandomierskich, które powstało jako wynik współpracy firmy Amplus oraz trzech Grup Producenckich z regionu Sandomierza. Od lipca 2020 roku pełni funkcję Prezesa SB Fruit Group. sp. z o.o. specjalizującej się w produkcji innowacyjnej truskawki z jedynej w Polsce tunelowej uprawy w rynnach. Od grudnia 2020 roku pełni rolę Członka Zarządu w podmiocie Siła Natury sp. z o.o. Spółka ta jest rodzinnym producentem i dystrybutorem z branży przetwórstwa działającym w sektorze MŚP. Podmiot bazuje na przetwórstwie ekologicznym, jednocześnie kontynuując produkcję konwencjonalną. Dysponuje najnowszym krajowym parkiem maszynowym do konfekcjonowania kiszonek (kiszonej kapusty oraz kiszonych ogórków).
Absolwent Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji na AGH oraz studiów podyplomowych Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Jolanta Kamińska
Redaktorka „Magazynu Biomasa”, wydawca w Biomass Media Group. Redaktorka specjalizująca się w tematyce OZE, w szczególności z zakresu biomasy, biogazu i biometanu; w latach 2016-2019 redaktorka naczelna „Magazynu Biomasa”, obecnie współtworzy magazyny branżowe oraz organizuje konferencje z zakresu biomasy, biogazu i pelletu w wydawnictwie Biomass Media Group. Czynnie zaangażowana w rozwój energetyki biogazowej w Polsce. Autorka portalu magazynbiomasa.pl
Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim.
Paweł Sulima
Doradca strategiczny w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Tematem odnawialnych źródeł energii, w tym przede wszystkim biogazu zajmuje się od 2005 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w urzędach (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Rozwoju) jak i w organizacjach pozarządowych (Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć), a także w pierwszym prywatnym instytucie badawczym w Polsce (Instytut Energetyki Odnawialnej). W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju pracuje od 2020 roku.
Absolwent Międzywydziałowego Studium Ochrony Środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Maciej Kawecki
Prezes Instytutu Lema, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji odpowiadający za sektor innowacji i wdrażanie do polskiego porządku prawnego RODO. W 2018 r. zajął 23. miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce Dziennika Gazety Prawnej, w 2019 awansował w tym samym rankingu na 15. pozycję.
Autor cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat „Technicznie Rzecz Biorąc” oraz współprowadzący kanału technologicznego wraz z Filipem Chajzerem W Głowie Się Nie Mieści.