Ekoinnowacje – źródła energii przyszłości.
Konferencja regionalna – Tarnów
Program
Program
Zapoznaj się z harmonogramem wydarzenia
09.30 – 10.00
Rejestracja / powitalna kawa
10.00 – 10.15
Otwarcie konferencji / hot chair
Zielone źródła, jasna przyszłość: Odnawialne zasoby energii i ochrona środowiska jako nadzieja na zrównoważony rozwój Małopolski
Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
10.15 – 10:35
Speech
Innowacje to Wy – inspirujące pomysły na biznes
Jadwiga Husarska – Creative Director w The True Green
Polski start-up The True Green rozwija innowacyjny projekt substytucji drewna poprzez konopie. Stworzone kompozyty na bazie łodyg konopi włóknistej z powodzeniem mogą być wykorzystywane w meblarstwie i budownictwie, gdyż twardość tak wyprodukowanego drewna plasuje się między dębiną a bukiem.
Technologia opracowywana przez wrocławski start-up bazuje na naturalnych procesach obróbki (prasowaniu i wiązaniu włókien konopi), dodatkowo oferując możliwość modyfikacji właściwości finalnego produktu. Łodygi konopi włóknistych, na których The True Green głównie koncentruje swoją technologię produkcji drewna konopnego to odpad poprodukcyjny, a ich przetwórstwo wpisuje się w proces zagospodarowania odpadów, które dla rolnictwa stanowią obszar wyzwań. Drewnopodobny materiał budulcowy, poza tym, że ma szerokie zastosowanie, może przyczynić się również do ochrony drzew i lasów w tym także bioróżnorodności leśnej, tym samym ograniczając degradację środowiska.
10:35 – 11.45
Panel dyskusyjny
Zielona energia przyszłości – czy będzie bezemisyjna, nisko kosztowa i stabilna?
Dariusz Bojsza – Wiceprezes zarządu ds. Energii i Klimatu Grupy Neo Energy
Jerzy Kopeć – Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki UMWM
Henryk Kubiczek – Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju Grupy Azoty S.A.
dr inż. Michał Wieczorek – Dyrektor Centrum Szkła i Materiałów Budowlanych Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Dawid Piekarz – ekspert ds. energetyki z Orlen Synthos Green Energy
Dynamiczny rozwój gospodarczy i technologiczny skutkuje stale rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Obserwowane postępujące zmiany klimatyczne i środowiskowe wymuszają ograniczanie pozyskiwania energii ze źródeł kopalnych i motywują do poszukiwania alternatywnych, ekologicznych źródeł energii.
Dodatkowo ubiegłoroczny kryzys energetyczny zwrócił uwagę nas odbiorców prądu na odnawialne źródła pozyskiwania energii, które zapewniają samowystarczalność. Odnawialne źródła mają ogromny potencjał do obniżenia cen energii i uniezależnienia gospodarek od importowanych paliw kopalnych. Podczas panelu nasi eksperci zastanowią się nad kwestiami: na które źródła postawić? na ile OZE będą w stanie zastąpić importowane surowce? kiedy możemy liczyć na elektryczność pozyskiwaną z atomu? czy kolejne lata będą należały do zielonego wodoru? jaki potencjał mają biogazownie?
11.45 – 12.00
Speech
Krakowski Park Technologiczny – w kierunku zielonej transformacji gmin i przedsiębiorstw
Mateusz Kowacki – Krakowski Park Technologiczny
Agnieszka Włodarczyk-Gębik – Krakowski Park Technologiczny
12.00 – 12:15
Przerwa kawowa
12.15 – 12:50
Rozmowa ekspercka
Sukcesja w przedsiębiorstwach osób fizycznych – wyzwania i szanse
Grzegorz Krupnik – Prezes zarządu Protech sp. z o.o
Paweł Rataj – radca prawny specjalizujący się w doradztwie sukcesyjnym polskich firm rodzinnych
Q&A – sesja pytań i odpowiedzi
Czy zdajesz sobie sprawę, że w Polsce działa niemal 830 tysięcy firm rodzinnych? Ponadto spośród ponad 2,4 miliona aktywnych przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, około 470 tysięcy ma już ukończone 60 lat. Te liczby ilustrują dynamiczną rzeczywistość biznesową, która stawia przed przedsiębiorcami istotne wyzwanie: w jaki sposób można sprawnie i efektywnie przekazać swój biznes kolejnemu pokoleniu lub odpowiedniej osobie, zapewniając mu trwałość i dalszy rozwój? Serdecznie zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym, podczas którego dowiesz się nie tylko o formalnych możliwościach przekazania firmy, ale także usłyszysz inspirujące historie udanych sukcesji. To doskonała okazja do zdobycia cennych wskazówek na przyszłość. Serdecznie zapraszamy!
12.50 – 13:15
Wystąpienie eksperckie
Fundusze Europejskie dla Małopolski perspektywa 2021 – 2027. Wsparcie przedsiębiorczości w zakresie wdrażania innowacji w sektorze OZE
Michał Warzała – specjalista ds. Funduszy Europejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Q&A – sesja pytań i odpowiedzi
13.15 – 13.45
Lunch
14:00
Zwiedzanie Zakładów Grupy Azoty w Tarnowie-Mościcach (dla uczestników stacjonarnych)
Prelegenci
Prelegenci
Poznaj gości naszej konferencji
Józef Gawron
Polityk, samorządowiec, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego z okręgu tarnowskiego, w latach 2006-2015 radny powiatu proszowickiego. Od trzech kadencji członek Rady Programowej TVP S.A. Oddział w Krakowie.
Józef Gawron jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, magistrem inżynierem mechanikiem o specjalności „Technologia maszyn”. Ukończył również studia podyplomowe informatyczne, studia podyplomowe ekonomiczne o specjalności „Przedsiębiorczość” oraz studia podyplomowe „Menadżer Ochrony Zdrowia”.
W latach 2015-2018 zajmował stanowisko Wicewojewody Małopolskiego. W tym czasie realizował zadania związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Ostatnie lata pracował na stanowiskach menadżerskich w Tauron Polska Energia S. A. oraz w Kopalni Wapienia „Czatkowice”.
Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Jadwiga Husarska-Sobina
Creative Director w firmie The True Green będący częścią Green Lanes, która od 2010 roku aktywnie promuje ekologiczne projektowanie oraz świadomość dotyczącą materiałów. Jest absolwentką i konsultantką na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała projektowanie mebli w Lahti Institute of Design w Finlandii oraz na MOME w Budapeszcie.
Zdobyła szerokie doświadczenie pracując jako menedżer ds. rozwoju produktu w firmie Paged Meble, gdzie koordynowała zespół projektowy i inżynierów przy wdrażaniu produktów dla klientów globalnych, takich jak Nowy Styl Group, SanSwiss, Apus, Krofam, Bellamy, FlooredMedia (projekty dla IKEA). Za swój wkład w rozwój marki WellDone dla Fundacji „Bądź Razem” została uhonorowana tytułem „Anioła Gospodarki Społecznej” przez UNDP.
Ma na swoim koncie ponad 195 udanych realizacji w różnych dziedzinach biznesu. Jest laureatką wielu polskich i międzynarodowych nagród, w tym 5 nagród Red Dot „Oscar” w dziedzinie designu. Od 2014 roku prowadzi studio projektowe pod swoim nazwiskiem.
Jej praca jako Creative Director w The True Green koncentruje się na rozwoju alternatywnych rozwiązań dla drewna opartych na roślinach jednorocznych. Jest także kuratorką wystawy „Re-hemptation,” która promuje konopie i rośliny jednoroczne oraz zmienia ich postrzeganie, prezentowanej podczas Łódź Design Festival oraz Vienna Design Festiwal. Jest także aktywną członkinią Polskiego Stowarzyszenia Projektantów.
Dariusz Bojsza
Wiceprezes Zarządu spółki Neo Energy Group ds. Energii i Klimatu. Od 2008 r. związany z rynkiem biogazu składowiskowego i rolniczego. Od 2016 r. Prezes Zarządu stowarzyszenia Inicjatywa dla Środowiska, Energii i Ekomobilności ISEE. Do 2020 r. Dyrektor Generalny Neo Bio Energy. W 2022 r. powołany na Członka Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Biogazu i Biometanu przez Panią Annę Moskwę Ministra Klimatu i Środowiska.
Członek Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy.
Jerzy Kopeć
Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, odpowiedzialny za mienie, rozwój spółek z udziałem Województwa oraz rozwój gospodarczy i innowacyjność. Nadzoruje prace związane z aktualizowaniem i wdrażaniem Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego 2030 oraz inteligentnych specjalizacji, w tym polityk sektorowych takich jak rozwój łańcucha wartości w obszarze rozwoju i wykorzystania technologii związanych z wodorem. Koordynuje prace Regionalnej Grupy Roboczej ds. Rozwoju Technologii Wodorowych.
Członek zarządu Inicjatywy Awangarda, odpowiedzialny za obszar merytoryczny związany z drukiem 3D. Doświadczony menadżer w różnych sektorach gospodarki.
Henryk Kubiczek
Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Strategii i Rozwoju Grupy Azoty S.A. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz studiów podyplomowych Krakowskiej Szkoły Biznesu, kierunek Zarządzanie Przedsiębiorstwem.
Od 2008 roku realizuje projekty badawczo –rozwojowe krajowe i zagraniczne, związane z szeroko pojętą energetyką i chemią. Dzisiaj, jako Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w Grupie Azoty S.A., mocno zaangażowany w rozwój gospodarki wodorowej oraz dekarbonizacji przemysłu chemicznego. Pasjonat innowacji oraz orędownik współpracy ze startupami.
Michał Wieczorek
Dr inż., Dyrektor Centrum Szkła i Materiałów Budowlanych Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Doktor w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych. Od ponad 20 lat zaangażowany w prace badawcze i rozwojowe związane z technologią spoiw mineralnych oraz chemią budowlaną, w tym w obszary związane z zagospodarowaniem surowców odpadowych. Jednym z jego głównych obszarów działalności naukowej jest badanie wpływu składników i dodatków na właściwości wyrobów budowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pożarowego. Członek organizacji naukowych i technicznych, autor licznych publikacji naukowych.
Mateusz Kowacki
Manager projektów międzynarodowych w Krakowskim Parku Technologicznym. W Parku pracuje od 2020 roku. Blisko współpracował z firmami zlokalizowanymi w Parku Technologicznym, odpowiedzialny za odpowiedzi na ich potrzeby i doradztwo. Prowadził procesy rekrutacji najemców, ocenę wniosków, monitorowanie wyników oraz świadczenie usług wsparcia dla najemców. Aktualnie manager projektów międzynarodowych realizowanych przez Park w obszarach najnowszych technologii, w tym technologii wodorowych. Certyfikowany moderator metodologii design thinking wraz z praktycznym doświadczeniem przeprowadzania szkoleń dla wielu jednostek i zespołów kreatywnych. Posiada doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz doradztwie w zakresie dokumentów strategicznych.
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (studia typu MBA) oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie.
Agnieszka Włodarczyk-Gębik
Kierownik projektów krajowych i międzynarodowych z doświadczeniem w sektorze publicznym, prywatnym i finansowym.
W latach 1995-2004 koordynatorka projektów międzynarodowych realizowanych ze środków Phare i Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), a po 2004 roku inicjatyw i projektów unijnych z MRPO, Horyzont 2020, InterregCE, Erasmus + oraz Horyzont Europa. Od 2013 roku koordynator projektów regionalnych i międzynarodowych w Krakowskim Parku Technologicznym. Tematyka: smart city, innowacje, gospodarka o obiegu zamkniętym.
Zaangażowana w proces konsultacji i współtworzenia Planu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego. Współpracowała przy tworzeniu założeń i rekomendacji dla Regionalnej Strategii Innowacji I Strategii GOZ dla Województwa Małopolskiego. Współzałożycielka i koordynatorka Kraków Living Lab (2013), prelegentka w ramach inicjatywy Smart City Kraków 2015-2016. Mentorka i jurorka w wielu konkursach i hackatonach o tematyce społecznej i technologicznej,między innymi Smart City Challenge Kraków 2015, Smart City Hack Kraków 2016, Smart City Wizja Rozwoju, Gdynia 2018, Smogathon 2013-2020, czy Smart City, Kraków 2022 w ramach Carbon Footprint Summit.
Grzegorz Krupnik
Sukcesor i prezes zarządu PROTECH sp. z o.o. – rodzinnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Studia podyplomowe z zarządzania projektami (Wyższa Szkoła Europejska im. Tischnera), zarządzania produkcją (Akademia Górniczo-Hutnicza) oraz Executive MBA (Akademia Leona Koźmińskiego). Specjalizuje się w obszarach związanych z energetyką, OZE, elektromobilnością, przemysłem metalowym, projektami inwestycyjnymi, Przemysłem 4.0 i robotyzacją.
W 2017 wraz z bratem przejął stery w zarządzaniu przedsiębiorstwem i z sukcesem zwiększył kilkukrotnie skalę biznesu. Aktywny członek organizacji biznesowych -> BCC, FBN, YPO oraz wolontariusz w programach mentorskich
Paweł Rataj
Radca prawny. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, złożył egzamin sędziowski (1993) oraz radcowski (1994). Prowadzi w Krakowie od ponad 20 lat własną kancelarię radcowską.
Problematyką sukcesji w firmach rodzinnych w Polsce zajmuje się od 2010 roku. Współautor licznych publikacji poświęconych problematyce prawnej w sukcesji, w tym referatów naukowych na konferencjach naukowych firm rodzinnych organizowanych przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi (2011-2019). Współautor pierwszego w Polsce „Przewodnika po sukcesji w firmie rodzinnej. Kompendium wiedzy” (2014), a także raportu prawnego dla dziennika „Rzeczpospolita” pt. „Jak z sukcesem przeprowadzić sukcesję” (2018).
Brał aktywny udział jako ekspert strony społecznej w pracach ustawodawczych nad projektem ustawy o zarządzie sukcesyjnym nad przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Współorganizator licznych konferencji i seminariów dla środowiska polskich przedsiębiorców. Jako prezes zarządu spółki „Doradztwo Sukcesyjne” współorganizował pierwszą w Polsce międzynarodową konferencję naukową poświęconą wyzwaniom sukcesji (Kraków, 2012) oraz przeprowadził wespół z doradcą sukcesyjnym Łukaszem Martyńcem szkolenia dla środowiska radców prawnych (2015-2019).
Od 2012 roku jest członkiem stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych a od 2015 roku Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Z powodzeniem uczestniczył jako ekspert do spraw sukcesji w ramach projektu Firmy Rodzinne II oraz jako radca prawny w procesach sukcesyjnych w kilkunastu polskich firmach rodzinnych.