Studiuj Technologie Kosmiczne na AGH: Semestr zerowy dla osób po licencjacie!
Czy w Polsce da się studiować Technologie Kosmiczne? Oczywiście, że tak! Kosmos jest bliżej niż Ci się wydaje – a dostęp do edukacji w tym obszarze jeszcze nigdy nie był tak prosty.
08.07.2025

fot. Filip Kazek
Kierunek magisterski Space Technologies na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ruszył w marcu tego roku i od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem, a studenci kończą właśnie swój pierwszy semestr.
Space Technologies to studia w pełni prowadzone w języku angielskim, stworzone z myślą o osobach, które chcą rozwijać się w dynamicznie rosnącym sektorze kosmicznym – niezależnie od tego, czy interesuje je projektowanie technologii, analiza i wykorzystywanie danych satelitarnych czy technologie biomedyczne. Studia są dostępne na Wydziale Technologii Kosmicznych – pierwszej takiej jednostce w Polsce!
Teraz kierunek otwiera się szerzej – dzięki Semestrowi Zerowemu, na studia mogą zapisać się również osoby, które ukończyły studia licencjackie i nie posiadają tytułu inżyniera. Zapisy na semestr zerowy są już otwarte!
Czym jest Semestr Zerowy?
Semestr Zerowy to kurs przygotowawczy, który pozwala wyrównać poziom wiedzy i umiejętności z matematyki, fizyki, chemii, programowania oraz podstaw inżynierii. Program został opracowany z myślą o osobach, które chcą rozpocząć studia w obszarze technologii kosmicznych, ale nie miały wcześniej styczności z typowo inżynierskimi przedmiotami. Warunkiem przyjęcia jest pozytywne zaliczenie egzaminu wstępnego.
Semestr Zerowy to szansa na przekwalifikowanie się i wejście do jednej z najbardziej przyszłościowych branż, nawet jeśli Twoje dotychczasowe wykształcenie nie było inżynierskie!
Kto może aplikować?
Semestr Zerowy jest otwarty dla osób, które:
- ukończyły studia licencjackie,
- nie posiadają tytułu inżyniera, ale chcą kontynuować edukację na kierunku technicznym,
- znają język angielski na poziomie umożliwiającym studiowanie (zajęcia odbywają się w całości po angielski),
- są gotowe podjąć intensywny kurs przygotowawczy i kontynuować naukę na kierunku Space Technologies
Studia Magisterskie Space Technologies – czyli co dalej po Semestrze Zerowym?
Po ukończeniu Semestru Zerowego, studenci będą mogli wybrać jedną z trzech specjalizacji:
- Upstream – projektowanie i budowa technologii kosmicznych. Program koncentruje się na technologiach i systemach wykorzystywanych w projektowaniu, budowie oraz eksploatacji statków kosmicznych. Wybierając tę ścieżkę, będziesz uczyć się mechaniki orbitalnej, inżynierii statków kosmicznych i systemów pokładowych, zdobywając umiejętności niezbędne do pracy nad rozwojem i testowaniem technologii kosmicznych.
- Downstream – analiza i zastosowanie danych z misji kosmicznych. Program skupia się na przetwarzaniu i analizie danych pochodzących z misji kosmicznych. Program obejmuje przetwarzanie sygnałów, teledetekcję i analizę obrazów satelitarnych, a także wykorzystanie uczenia maszynowego w zastosowaniach kosmicznych. Absolwenci tej ścieżki będą przygotowani do zarządzania i analizy danych pozyskiwanych z przestrzeni kosmicznej.
- Biomedical – medycyna kosmiczna i technologie podtrzymywania życia. Program dedykowany osobom zainteresowanym wpływem przestrzeni kosmicznej na zdrowie człowieka oraz technologiami podtrzymywania życia w środowisku kosmicznym. Program obejmuje biologię i medycynę kosmiczną, a także inżynierię biomedyczną, przygotowując studentów do pracy nad systemami podtrzymywania życia w przestrzeni kosmicznej.
Międzynarodowe środowisko
Zajęcia na kierunku Space Technologies prowadzone są w całości w języku angielskim. W gronie wykładowców znajdują się nie tylko specjaliści z AGH, ale również wykładowcy z zagranicznych uczelni, profesorowie wizytujący oraz eksperci związani z sektorem kosmicznym, np. z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) czy Indyjskiej Agencji Badań Kosmicznych (ISRO). Dzięki temu studenci uczą się w międzynarodowym środowisku, które odzwierciedla realia pracy w globalnym sektorze kosmicznym. Studia otwarte są również dla kandydatów z zagranicy.
Współpraca z firmami z sektora kosmicznego
Podczas studiów studenci zyskają możliwość odbycia stażu w firmach z branży technologicznej i kosmicznej, z którymi Wydział Technologii Kosmicznych współpracuje.
Dzięki bliskiej współpracy biznesu z uczelnią, już od pierwszego dnia studiów zrozumiesz, jak może wyglądać Twoja przyszła ścieżka kariery. Zyskane praktyczne doświadczenie sprawi, że po ukończeniu studiów wejście na rynek pracy będzie o wiele łatwiejsze.
Kosmiczne Koła Naukowe – nauka przez praktykę
Na AGH działa obecnie osiem aktywnych kół naukowych związanych z tematyką kosmiczną. Działalność w kole naukowym to możliwość rozwijania pasji, ale także obowiązkowy element studiów Space Technologies. Dzięki temu już od pierwszego semestru studenci mają okazję pracować nad rzeczywistymi projektami i samodzielnie rozwijać technologie wykorzystywane w sektorze kosmicznym.
Zakres tematyczny projektów realizowanych w kołach jest bardzo szeroki. Studenci mogą budować satelity, rakiety i łaziki, brać udział w eksperymentach związanych z badaniem regolitu księżycowego, rozwijać oprogramowanie wspierające misje kosmiczne, zajmować się astrobiologią czy analizą danych satelitarnych. Tego typu działania pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z praktyką i szlifowanie umiejętności pracy w zespole.
Udział w projektach to także szansa na zdobycie cennego doświadczenia we współpracy z przemysłem – wiele zespołów realizuje swoje przedsięwzięcia we współpracy z firmami i instytucjami sektora kosmicznego.
Ważne daty
Pierwszy cykl rekrutacji: 23.06-21.07.2025
Egzamin wstępny: 23.07.2025
Rekrutacja uzupełniająca: 1-10.09.2025
Egzamin wstępny: 12.09.2025