Miechów to dobre miejsce do rozmowy o innowacjach
Dosłońce – mała miejscowość w powiecie miechowskim była wczoraj miejscem dyskusji o innowacjach.
13.10.2022
Północna Małopolska przywitała uczestników konferencji regionalnej „Innowacje w lokalnej gospodarce” pięknym słońcem i kolorowymi jesiennymi krajobrazami. Jednak to nie urok tej części regionu był przedmiotem dyskusji, a rozwój lokalnej gospodarki w oparciu o innowacje.
Konferencję w imieniu Województwa Małopolskiego otworzył Andrzej Bańka, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki. W krótkiej prezentacji przedstawił wyniki badań przeprowadzonych wśród małopolskich przedsiębiorców oraz dane z rynku pracy w obliczu obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie oraz ciągle niepokojącą biznes pandemią Covid. Dobre informacje przyniósł Piotr Zygadło, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Okazuje się, że dobiegają końca negocjacje z Komisją Europejską i wkrótce uruchomione zostaną środki z nowej perspektywy unijnej, a innowacje będą miały szczególnie mocne wsparcie.
Pierwszą zasadniczą częścią konferencji była dyskusja panelowa. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy: Krzysztof Gamrat – prezes spółki Linoszczel i Bartłomiej Skrzydlewski – prezes firmy Amplus oraz Burmistrz Miechowa – Dariusz Marczewski, a także Bartosz Józefowski z Krakowskiego Parku Technologicznego. Eksperci odpowiadali na pytania w zakresie znaczenia i wpływu działań władz samorządowych na przyciągnięcie inwestorów i późniejsze prowadzenie działalności gospodarczej. Według panelistów kluczowe elementy sukcesu to szeroka współpraca, wsparcie instytucjonalne oraz dostęp do informacji. Przedsiębiorcy udowodnili, że północna Małopolska to świetne miejsce do prowadzenia innowacyjnego biznesu. Warto więc wykorzystać olbrzymi potencjał tej części regionu, otwartość na współpracę władz lokalnych oraz szerokie wsparcie oferowane prze instytucje otoczenia biznesu.
Drugi panel dotyczył tematyki biogazu i jego ogromnego, nadal niewykorzystanego, potencjału. W rozmowie moderowanej przez Zbigniewa Bartusia udział wzięła Jolanta Kamińska, redaktorka Magazynu Biomasa, który przygotował kompleksowy raport dotyczącego biogazu w Polsce oraz Paweł Sulima z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki rozmowie poznaliśmy jak w porównaniu z Europą wygląda sytuacja biogazu w Polsce, jak nadrobić zaległości i jakie mamy perspektywy. Dowiedzieliśmy się, że strach przed eksploatacją biogazowni nie ma faktycznego uzasadnienia, a korzyści płynące z produkcji biogazu są szerokie i wielowymiarowe. Poznaliśmy również założenia projektu Innowacyjna biogazownia.
Nieco inna była trzecia część konferencji. Pełny inspiracji płynących z zaprezentowanych przez dr Macieja Kawęckiego sukcesów polskich innowatorów i startupowców wykład przeniósł nas do świata nowych technologii, niezwykłych wynalazków i… metaversum.
Dziękujemy wszystkim panelistom oraz słuchaczom. Już dzisiaj zapraszamy na kolejną konferencję regionalna poświęconą innowacjom. Tym razem 27 października w Oświęcimiu podyskutujemy o innowacyjnej gospodarce komunalnej.
Autorem zdjęć w poniższej galerii zdjęć z konferencji jest Jacek Młynarz.