Małopolska na Targach KEY Energy w Rimini
Słońce, wiatr, wodór – o tych innowacyjnych źródłach pozyskiwania energii oraz możliwościach ich efektywnego wykorzystania i magazynowania rozmawiali eksperci z Europy podczas Targów KEY Energy w Rimini 1 marca 2024 r. Przedstawiciele Województwa Małopolskiego i przedsiębiorcy z regionu czynnie uczestniczyli w targach i debatach eksperckich.
06.03.2024
Przyspieszenie rozwoju branży wodorowej w dużej mierze zależy od wzmocnienia i zintensyfikowania współpracy państw i regionów działających w tym obszarze. Poszczególne ekosystemy rozwijają się i ewoluują celem lepszego dostosowania się do międzyregionalnych łańcuchów wartości: od produkcji, poprzez transport i magazynowanie, po zastosowania wodoru u odbiorców końcowych. Lepsza koordynacja współpracy daje szansę na szybsze wykorzystanie potencjału tego sektora zarówno w kontekście środowiskowym, jak i biznesowym.
Dzięki bliskiej współpracy z regionami zrzeszonymi w stowarzyszeniu Inicjatywa Awangarda, Małopolscy przedsiębiorcy mieli wyjątkową okazję zaprezentować swoją ofertę międzynarodowemu gremium podmiotów zajmujących się gospodarką wodorową podczas targów energetycznych KEY Energy Rimini Fair we Włoszech (1.03.2024 r.). KEY – Energy Transition Expo to jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych technologiom, usługom, zintegrowanym rozwiązaniom w zakresie efektywności energetycznej i energii odnawialnej. W jednej z największych hal wystawienniczych we Włoszech, na powierzchni blisko 56 tys. m2, prezentowało się ponad 600 wystawców w 7 obszarach: Energia słoneczna, Energia wiatrowa, Wodór, Efektywność energetyczna, Elektromobilność, Zrównoważone miasto oraz Magazynowanie energii.
Podczas targów, w ramach obszaru tematycznego Wodór, członkowie projektów pilotażowych Hydrogen i ADMA (Advanced Manufacturing for Energy Related Applications) realizowali warsztatową część eventu Strengthening Hydrogen Ecosystem through Cross-Regional Collaboration and Innovation. Celem działań tego projektu jest sieciowanie i nawiązanie bliższej współpracy pomiędzy regionami zrzeszonymi w Inicjatywie Awangarda.
Prezentacja doświadczeń Małopolski
Obecność i potencjał Małopolski został mocno zaakcentowany dzięki wystąpieniu Jerzego Kopcia, Dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki oraz członka Zarządu Inicjatywy Awangarda. Opowiedział on o wodorowych działaniach naszego regionu na arenie międzynarodowej. Dopełnieniem tej charakterystyki była prezentacja oferty małopolskich firm zaangażowanych w rozwój technologii wodorowych, którą przedstawił dr Andrzej Czulak, lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych.
W efekcie zarówno przedstawiciele władz samorządowych, jak i biznesu, mieli możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów z reprezentantami przedsiębiorstw z branży wodorowej z Włoch, Słowenii i Szkocji. Nieocenioną wartością wydarzenia okazał się zorganizowany przez zewnętrznego partnera doradczego projektu Hydrogen proces mapowania. Zaangażowana do tej roli firma N-ABLE moderowała spotkanie, a następnie przedstawiła i omówiła wyniki mapowania potencjału uczestników. Efekty procesu staną się bazą do tworzenia konsorcjów projektowych, które będą mogły aplikować o środki finansowe w ramach europejskich konkursów wspierających innowacyjność.
Zaangażowanie w projekty pilotażowe Inicjatywy Awangarda oraz projekt Strengthening Hydrogen Ecosystem through Cross-Regional Collaboration and Innovation, jak również udział w KEY – Energy Transition Expo doskonale wpisują się w nurt działań wzmacniających nasz potencjał i markę regionu dynamicznie rozwijającego swoją gospodarkę w oparciu o wodorowy łańcuch wartości.