Site icon Innowacyjna Małopolska

Pierwszy rok działalności projektu pilotażowego Hydrogen za nami!

fotorelacja z konferencji projektu pilotażowego Hydrogen

Pierwszy rok działalności projektu pilotażowego Hydrogen za nami!

|

fotorelacja z konferencji projektu pilotażowego Hydrogen

Podczas zorganizowanej 4 października na terenie Targów EXPO w Krakowie konferencji Hydrogen Pilot Summit, która zamknęła klamrą pierwszy rok działalności projektu pilotażowego Hydrogen, nie zabrakło rozmów o politycznych, gospodarczych i społecznych uwarunkowaniach współpracy na rzecz rozwoju technologii wodorowych. Wydarzenie po raz kolejny zgromadziło międzynarodową reprezentację złożoną z przedstawicieli regionów, klastrów i ośrodków naukowo-badawczych, stanowiąc doskonałą okazję do wymienienia uwag i zaplanowania strategicznych działań w kolejnych miesiącach.

Frekwencyjny sukces zeszłorocznego spotkania inauguracyjnego projektu pilotażowego Hydrogen skłonił współkoordynatorów inicjatywy – regiony Małopolski, Lombardii oraz Słowenię – do podjęcia decyzji o ponownym przyjeździe do stolicy pierwszego z nich na obrady wieńczące dwanaście miesięcy prac nad koordynacją projektów stanowiących podwaliny pod tworzący się z ramienia Inicjatywy Awangarda wodorowy łańcuch wartości. Hydrogen Pilot Summit ponownie odbył się jako część 12. Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®, których pomysłodawcą i organizatorem jest strategiczny partner Małopolski w tematach wodorowych, Polski Klaster Technologii Kompozytowych.

Agendę spotkania podzielono na trzy części odnoszące się do różnych wymiarów funkcjonowania projektu pilotażowego. W pierwszej sesji, poświęconej aspektom politycznym, mowę otwierającą przygotował Jerzy Kopeć, Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Dalsza dyskusja zogniskowała się wokół prezentacji przygotowanych przez przedstawicieli Inicjatywy Awangarda, Europejskiego Sojuszu na Rzecz Czystego Wodoru oraz Dolin Wodorowych wchodzących w skład platformy S3 Industrial Modernisation. Małopolska, pozostając aktywnym uczestnikiem każdego z tych partnerstw, zdecydowała się przedstawić korzyści, jakie niesie ze sobą głębsze i mocniejsze umocowanie w europejskich sieciach wodorowych. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o działaniach podejmowanych na gruncie Unii Europejskiej, które zmierzają do stopniowej dekarbonizacji gospodarek i wyznaczają kolejne etapy rozwoju i wdrożeń technologii wodorowych, a także poznali szczegóły harmonogramów wydarzeń sieciujących interesariuszy wokół powyższych kwestii.

Drugi panel, zatytułowany Inspirations, skupił się na aktualnym stanie rozwoju regionalnych ekosystemów wodorowych w trzech współkoordynujących projekt pilotażowy regionach. Z ramienia Małopolski z prezentacją wystąpiła Monika Machowska z Krakowskiego Parku Technologicznego, która oprócz przedstawienia portfolio lokalnych liderów branży opowiedziała o planach rozbudowy ekosystemu. Część prezentacji poświęcona była również przygotowywanemu na koniec tego roku dokumentowi o randze strategii pod tytułem Plan rozwoju technologii wodorowych w Małopolsce do roku 2030. Gościem specjalnym tej części Hydrogen Pilot Summit był dr Piere Padilla z firmy konsultingowej N-ABLE. We wrześniu br. władze projektu pilotażowego podpisały z N-ABLE roczną umowę na usługi doradczo-mentoringowe, dzięki którym możliwe będzie m.in. sprawniejsze zarządzanie strukturą projektu, jak również skuteczne wdrażanie kolejnych działań prowadzących do skutecznego ubiegania się o dofinansowanie w konkursach I3 czy Horyzont Europa.

Po przerwie lunchowej zainicjowano ostatnią, trzecią sesję, poświęconą najważniejszemu elementowi projektu pilotażowego, czyli działaniom demonstracyjnym. Liderzy poszczególnych działań zwięźle podsumowali osiągnięcia ostatnich miesięcy i wyzwanie czekające na nich w przyszłości. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, koordynatorzy działania H2 in Shipping wykorzystali krakowskie wydarzenie do zorganizowania wewnętrznego spotkania inauguracyjnego z udziałem członków lokalnych firm i ośrodków badawczych z regionu Friulia-Wenecja Julijska, wokół którego skupia się aktywność działania demonstracyjnego.

Po części otwartej dla uczestników zarówno stacjonarnych, jak również łączących się z Hydrogen Pilot Summit zdalnie, nastąpiło spotkanie zamknięte komitetu koordynacyjnego projektu z dr. Padillą na temat strategii działania w najbliższych tygodniach i aktywności przewidzianej do czasu kolejnego fizycznego szczytu pilotażu wiosną 2024 r. we włoskim Rimini. Akcent ten zakończył oficjalnie konferencyjną część szczytu, jednak cześć z osób biorących w nim udział pozostała w Krakowie z myślą o odbywających się dzisiaj, tj. 05/10/23, wizytach studyjnych w małopolskich ośrodkach wodorowych innowacji.

Exit mobile version