Site icon Innowacyjna Małopolska

Nie ma alternatywy dla automatyzacji i robotyzacji

foto z konferencji regionalnej w Wielogłowach

Nie ma alternatywy dla automatyzacji i robotyzacji

|

foto z konferencji regionalnej w Wielogłowach

Sztuczna inteligencja, automatyzacja i robotyzacja, sukcesja, Fundusze Europejskie dla Małopolski były tematem ostatniej w tym roku konferencji regionalnej z cyklu Innowacyjna Małopolska. Konferencja odbyła się w siedzibie firmy Wiśniowski – największego w Polsce producenta bram garażowych, przemysłowych i systemów ogrodzeniowych. Wydarzenie otworzył w imieniu Województwa Małopolskiego Jerzy Kopeć – Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki UMWM.

Ciężkie, monotonne, zagrażające życiu, wyniszczające prace są i będą zastępowane przez sztuczną inteligencję i robotyzację. Rozwój technologii przyczynia się do poprawy jakości życia, poszerza zdolności diagnostyczne w medycynie a w rolnictwie ogranicza stosowanie środków chemicznych. To fakty, które przybliżył nam w speechu: Sztuczna inteligencja (AI) – uwolni nas od pracy czy w niej zastąpi Tomasz Jaworski – ekspert ds. transformacji cyfrowej wprowadzając nas w tematykę konferencji.

Automatyzacja i cyfryzacja stają się koniecznością w każdej firmie. To już nie tylko kwestia rozwoju i bycia konkurencyjnym. To coraz częściej kwestia „być albo nie być”. Automatyzacja i robotyzacja są odpowiedzią na zmiany demograficzne, spadającą liczbę osób w wieku produkcyjnym. Podczas panelu dyskusyjnego Inteligentna fabryka przyszłości – miejsce współpracy ludzi i robotów eksperci byli zgodni, że automatyzacja i robotyzacja to najlepsza droga rozwoju firm i nie należy się jej obawiać. W panelu udział wzięli: Krystyna Baran – Prezes Zarządu WIŚNIOWSKI, Jarosław Gracel – Prezes Zarząd ASTOR, Bartosz Józefowski – Wicedyrektor ds. przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym oraz Bartłomiej Skrzydlewski – Prezes Zarządu Amplus.

Podobnie jak podczas poprzednich konferencji druga część wydarzenia poświęcona była zagadnieniu sukcesji w firmach rodzinnych. Tym razem omówiony został temat fundacji rodzinnych, które są nowym i korzystnym narzędziem umożliwiającym w procesie sukcesji ochronę majątku przedsiębiorcy przy jednoczesnym finansowym zabezpieczeniu bliskich osób. W eksperckiej rozmowie temat sukcesji z punktu prawnego, ale także emocjonalnego przybliżyli nam: Łukasz Martyniec – doradca sukcesyjny, prawnik, doradca finansowy i wykładowca oraz Krzysztof Kasztelewicz – sukcesor i współwłaściciel w gospodarstwie pasiecznym Sądecki Bartnik.

Finałem konferencji było wystąpienie eksperckie Michała Warzały z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który opowiedział o Funduszach Europejskich dla Małopolski w perspektywie 2021 – 2027, głównie w kontekście wsparcia przedsiębiorstw w zakresie wdrażania innowacji, automatyzacji i robotyzacji.

Całe wydarzenie tradycyjnie prowadził i moderował Zbigniew Bartuś – redaktor, publicysta, obecnie piszący dla Forsal.pl, Dziennika Gazety Prawnej oraz Infor.pl.

Zwieńczeniem konferencji dla uczestników stacjonarnych było zwiedzanie i pokaz innowacyjnych systemów produkcji wykorzystywanych w firmie WIŚNIOWSKI. Uczestnicy mogli zobaczyć nowoczesne rozwiązania z zakresu robotyzacji i dowiedzieć się, jak ona przekłada się na proces produkcji i gotowy produkt. Trzeba podkreślić, że cały proces produkcji w  od początku do samego końca przebiega w firmie. Pozwala to na pełną kontrolę wytwarzanych wyrobów i zapewnia wysoką jakość oferowanych produktów. Produkty firmy WIŚNIOWSKI obecne są w ponad 30 krajach na całym świecie.

Exit mobile version