Małopolska członkiem Stowarzyszenia NEREUS!

|

grafika kosmosu, z boku logo NEREUS

Województwo Małopolskie dołączyło do międzynarodowego Stowarzyszenia „Sieć Regionów Europejskich wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS” w roli Pełnoprawnego Członka.

Stowarzyszenie NEREUS działa od 2007 roku i jest jedyną w Europie siecią tematyczną, która reprezentuje interesy europejskich regionów wykorzystujących technologie kosmiczne. Kluczową rolą Stowarzyszenia jest badanie korzyści płynących z technologii kosmicznych dla regionów europejskich i ich obywateli, a także promowanie wykorzystania przestrzeni kosmicznej i jej zastosowań.

Dzięki członkostwu w Sieci NEREUS Województwo Małopolskie będzie mieć możliwość bezpośredniego zaangażowania się w działania i polityki dotyczące przestrzeni kosmicznej w Europie. Co więcej, Członkostwo w Stowarzyszeniu pozwoli włączyć politykę kosmiczną do regionalnej strategii rozwoju Województwa, co pozytywnie wpłynie na tempo wzrostu rozwoju gospodarczego i poziomu innowacji w Regionie. Bycie Pełnoprawnym Członkiem Stowarzyszenia to również szansa na zwiększenie udziału obywateli w tworzeniu polityki europejskiej i rozwijaniu rynków usług kosmicznych.

Członkostwo w Sieci NEREUS zobowiązuje Województwo Małopolskie do aktywnego udziału w pracach Stowarzyszenia polegających m.in. na:

  • udziale w posiedzeniach Walnego Zgromadzenia,
  • uczestnictwie w zebraniach grup roboczych,
  • gromadzeniu informacji na temat dostępnych źródeł finansowania w celu umożliwienia rozwijania projektów dotyczących technologii kosmicznych,
  • udziale w zjazdach, seminariach naukowych,
  • nadzorowaniu badań naukowych i projektów w celu rozpowszechniania wiedzy na temat technologii kosmicznych,
  • edukowaniu obywateli w zakresie potencjału i korzyści płynących z zastosowań kosmicznych.

Działania Województwa Małopolskiego skoncentrowane wokół rozwoju sektora kosmicznego zostały zapoczątkowane w 2016 r., kiedy to został podpisany list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie utworzenia inkubatorów przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej i wspólnego działania w obrębie rozwoju technologii kosmicznych. Sygnatariuszami listu byli: Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków, Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o. oraz Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki.

Sektor kosmiczny jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów przemysłu w Polsce. Polscy naukowcy i inżynierowie wnoszą duży wkład w budowę nowych satelitów, łazików czy specjalistycznego oprogramowania. W Krakowie na Akademii Górniczo-Hutniczej powstało Centrum Technologii Kosmicznych, które koordynuje prowadzenie badań związanych z technologiami kosmicznymi i realizuje własne badania w obszarze tych technologii. W Małopolsce pojawia się także coraz więcej firm oferujących ciekawe rozwiązania, które wykorzystują dane satelitarne. Rozwój technologii kosmicznych w regionie to także duże szanse dla dalszego rozwoju branż jak transportowa czy logistyczna, które już są silnie rozwinięte w regionie.
Przystąpienie Województwa Małopolskiego do Stowarzyszenia NEREUS to kolejny ważny krok w stronę rozwoju technologii kosmicznych w Małopolsce.

Województwo Małopolskie dołączyło do grona Pełnoprawnych Członków Stowarzyszenia, wśród których obecnie znajdują się m.in.: Abruzja, Apulia, Azory, Badenia-Wirtembergia, Basilicata, Bawaria, Bretania, Region East Midlands, Emilia Romagna, Brema, Hesja, Madryt, Województwo Mazowieckie, Nowa Akwitania, Oksytania, Piemont, Województwo Podkarpackie, Holandia Południowa, Gujana Francuska, Toskania, Wenecja Euganejska i Walonia.