Jeszcze więcej wodoru w Małopolsce

|

uczestnicy spotkania, w tle tablica z wynikami z głosowania

W ostatnich dniach Małopolska poczyniła kolejny ważny krok w procesie przygotowań do stopniowej transformacji energetycznej i zmiany dotychczasowych nawyków związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem energii. Coraz bardziej widoczne w regionie zainteresowanie technologiami wodorowymi i ich popularyzacja znalazły odzwierciedlenie nowym międzynarodowym projekcie przygotowanym dla Inicjatywy Awangarda.

17 czerwca w Brukseli odbyło się coroczne spotkanie przedstawicieli regionów zrzeszonych w ramach Inicjatywy Awangarda w formule High Level Directors Meeting. W agendzie, oprócz dyskusji dotyczących planów rozwojowych stowarzyszenia czy dalszego wspierania budowy innowacyjnych łańcuchów wartości, znalazł się ważny punkt powiązany z nowym projektem pilotażowym, którego jednym z liderów jest Małopolska. Pilot zatytułowany „Wodór” to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez nasz region razem z włoską Lombardią, Słowenią oraz 11 innymi europejskimi regionami zainteresowanymi współdziałaniem na rzecz wodoru. Podczas głosowania nad przyjęciem propozycji nasz pilot utrzymał 26 z 30 możliwych głosów i został zaakceptowany do realizacji.

Dzięki Inicjatywie Awangarda Małopolska po raz kolejny będzie w stanie współtworzyć narzędzia, które w perspektywie kolejnych lat w znaczący sposób przyczynią się do polepszenia komfortu życia naszych mieszkańców – zarówno konsumentów energii, jak też osób związanych zawodowo z produkcją, przechowywaniem czy przesyłaniem wodoru jako paliwa. Pilot wodorowy to nieprzeciętna okazja do rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego, pokazanie lokalnym podmiotom szans na dopracowanie, wypromowanie i upowszechnienie stworzonych przez nie rozwiązań oraz ułatwienie dostępu do pochodzących z różnych ośrodków zasobów finansowych na dalsze prace w tym zakresie. To szczególnie ważna informacja dla przedsiębiorców z małych i średnich firm, które jak zwykle pozostają ważnym adresatem działań Inicjatywy Awangarda

– podsumował Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

W projekt zaangażowane zostały ośrodki badawcze, agencje rozwoju, przedstawiciele przemysłu czy uniwersytety z całej Europy. Jego podstawowym celem jest przyspieszenie rozwoju gospodarki wodorowej na Starym Kontynencie i stworzenie szans biznesowych dla podmiotów chcących działać w tym sektorze. Tym samym podjęte zostaną działania, które zostaną ukierunkowane na przeciwdziałanie możliwym barierom utrudniającym ten proces, testowanie nowych technologii w ramach projektów demo oraz szeroka promocja zastosowań efektów uzyskanych rezultatów w praktyce. Uczestnicy pilota, w tym również Małopolska, dążą do stymulacji regionalnych systemów innowacji poprzez rozbudowanie potencjału wodorowego Europy, osadzenie jej w roli lidera rozwiązań w tym zakresie, a także umożliwienie szybszej transformacji ku czystym i bezpiecznym systemom energetycznym.

Te ambitne plany zostały w miniony piątek ostatecznie potwierdzone w Brukseli, a samo spotkanie umożliwiło przedstawicielom małopolskiej delegacji dokładne przedstawienie koncepcji pilota wszystkim partnerów Inicjatywy Awangarda zainteresowanym sieciowaniem w tym temacie i dołączeniem do projektu na kolejnych jego etapach.