Innowacje w bibliotekach
Szczegółowe informacje
Innowacje w bibliotekach
26 czerwca 2021 r.
Opis wydarzenia
Corocznie w Polsce maleje średnia liczba użytkowników bibliotek publicznych. Liczba czytelników oraz ich aktywność czytelnicza nie wiąże się z zasobem księgozbioru bibliotek. O popularności bibliotek decydują inne czynniki niż liczba posiadanych woluminów. Jakie? Na podstawie badań przeprowadzonych przez Anetę Mazgaj ustalono, że jednym z czynników związanych z efektywnością bibliotek mogą być wprowadzane przez nie innowacje.
Na początek należy sprecyzować, jaką bibliotekę można określić mianem biblioteki innowacyjnej. Samo zjawisko innowacji jest ściśle związane z pojęciem zmiany, postępu, reformy. Za innowacje uważa się fakty, procesy i zjawiska o charakterze technicznym, organizacyjnym, społecznym czy psychologicznym. Biblioteki realizują dotychczasowe cele (m.in. powszechny dostęp do informacji i wiedzy, ochrona dziedzictwa kulturowego narodów, upowszechnianie umiejętności czytania i pisania oraz korzystania ze źródeł informacji, dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych), ale wobec aktualnych zmian społeczeństwa na inkluzywne, innowacyjne i refleksyjne, muszą udowodnić, że dysponują również wartością intelektualną i inspiracyjną. W związku z powyższym nową ich rolą staje się budowanie trwałych kontaktów/relacji istotnych dla użytkowników.
Biblioteki muszą nie tylko informować, ale również inspirować, angażować użytkowników, wzbudzać ich ciekawość kulturową, intelektualną, ich kreatywność.
Zobacz naszą stronę na Facebook
Odwiedź nas na LinkedIn
YOUTUBE
Sprawdź nasz kanał na YouTube
WIEDZA O
INNOWACYJNEJ MAŁOPOLSCE
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki
ul. Racławicka 56,
30-017 Kraków
Kontakt
12 63 03 453
12 63 03 348
12 63 03 549
POLITYKA PRYWATNOŚCI